DDbtn
PicPath
";Kauçuk Ağacı

Ficus elastica


Ficus elastica [ Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez
20 m kadar boylanabilen, geniş taçlı, herdem yeşil, odunsu bir türdür. Gövde silindirik; genç dallar , sarımsı-kahverengi veya gri renkte; gövde kabuğu pul pul ayrılır. Yapraklar - 12-30 x 5-15 cm, , tabanda , , pürüzsüz, derimsi; sap 2.5-5 cm, , sarımsı-kahverengi veya siyah, 5-15 cm ve dür. her yaprak koltuk altında 2 adet, taban kısmı dar yumurta biçiminde, 1-2 cm, , koyu yeşil benekli; hafifçe konik, sapsızdır.
Yeni gözlem bildirKaraincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


Görseller


Gözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Aydıncık / Mersin
    Eylül 2018 © Serdar Ölez
  • Karaincir / Datça / Muğla
    Temmuz 2014 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Türkiye`de doğal gelişimi yoktur; anavatanı güneydoğu Asyadır; Sri Lanka`da doğallaşmıştır. 

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Urticales
Moraceae
Ficus
Elastica

Etimoloji

Ficus {Latince, 19.YY}: İncir ağacı
Elastica Latincede `lastiksi, elastik` anlamına gelen elasticus kelimesinden türetilmiştir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Ficus elastica Roxb. ex Hornem.
Sinonimler (Tam liste)

- Ficus cordata Kunth & C.D.Bouché
- Macrophthalma elastica (Roxb. ex...
- Urostigma circumscissum Miq.
- Visiania elastica (Roxb. ex Hornem....
İngilizce

Indian Rubberplant

Diğer bilgiler

5-6 yaşındaki ağaçların gövdeleri çizilerek “lateks” toplanır, lateks kauçuğun ana maddesidir.

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı