DDbtn
PicPathFicus elastica

Kauçuk Ağacı


Kauçuk Ağacı - Ficus elastica [ Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

20 m kadar boylanabilen, geniş taçlı, herdem yeşil, odunsu bir türdür. Gövde silindirik; genç dallar [022#tüysüz#], sarımsı-kahverengi veya gri renkte; gövde kabuğu pul pul ayrılır. Yapraklar [007#eliptik#]-[007#dikdörtgenimsi#] 12-30 x 5-15 cm, [003#ucu aniden sivrilen#], tabanda [020#yuvarlağımsı#], [022#tüysüz#], pürüzsüz, derimsi; sap 2.5-5 cm, [022#tüysüz#], sarımsı-kahverengi veya siyah, [005#stipül#] 5-15 cm ve [022#tüysüz#]dür. [025#Yalancı meyveler#] her yaprak koltuk altında 2 adet, taban kısmı dar yumurta biçiminde, 1-2 cm, [022#tüysüz#], koyu yeşil benekli; [025#yarık#] hafifçe konik, sapsızdır. Türkiye`de doğal gelişimi yoktur; anavatanı güneydoğu Asyadır; Sri Lanka`da doğallaşmıştır. 5-6 yaşındaki ağaçların gövdeleri çizilerek “lateks” toplanır, lateks kauçuğun ana maddesidir.Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Urticales
            └—Moraceae
              └—Ficus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Sürgün

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Ficus elastica Roxb. ex Hornem.
Ficus cordata Kunth & C.D.Bouché
Macrophthalma elastica (Roxb. ex...
Urostigma circumscissum Miq.
Visiania elastica (Roxb. ex Hornem....

İngilizce
Indian Rubberplant

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Ficus {Latince, 19.YY}: İncir ağacı

Elastica Latincede `lastiksi, elastik` anlamına gelen elasticus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ficus benjamina
Benjamin

Ficus carica
İncir Ağacı

Ficus microcarpa
Küçük Meyveli İncir

Ficus pumila
İncir Sarmaşığı

Ficus rubiginosa
Küçük Yapraklı Kauçuk

Opuntia ficus-indica
Kaynana diliManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı