DDbtn
PicPathDuranta erecta

Ağaç Menekşesi

(Menekşe Çalısı)

Ağaç Menekşesi - Duranta erecta [ Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

3 m boylanabilen, zarif çiçekli, sıklıkla tırmanıcı, çalı formlu, odunsu bir türdür. Dallar iğne dikenli, gençlikte [022#havlı#] tüylüdür. Yapraklar [007#yumurtamsı-mızraksı#], 2-6.5 x 1.5-3.5 cm, kağıtsı, taban [020#kamamsı#], tam kenarlı ancak sıklıkla uca doğru tırtırlı ve 6 çift damarlı; yaprak sapı yaklaşık 1 cm ve [022#havlı#]dır. Çiçeklenme Mayıs-Ekim ayları arasında; [002#çanak#] her iki yüzde [022#havlı#]; tüp şeklindeki [002#taç#] yapı yaklaşık 7 mm; [006#ercik#]ler tüpe gömülü ; [006#ovaryum#] [022#tüysüz#]dür. Meyve tek çekirdekli, etli , yaklaşık 5 mm çapta, çanaktan kısa, parlak ve [022#tüysüz#]dür. 200-400 m yükseklikler arasında; ana vatanı Çin´de sıklıkla zengin çiftlik topraklarında doğal gelişim gösterir; Türkiye için [041#egzotiktir#].Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Verbenaceae
              └—Duranta

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Duranta erecta L.
Duranta erecta L. var. alba (Masters) Caro
Duranta repens L.
Duranta repens L. var. alba (Masters) L.H. Bailey
Duranta repens L. var. microphylla (Desf.) Moldenke

İngilizce
Golden Dewdrops

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cionura erecta
Bodur OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı