DDbtn
PicPath
";Çobançökerten

Tribulus terrestris

(Demirdikeni)

Salihli / Manisa - Ağustos 2020 © Serdar Ölez
15-80 cm boylanarak yere yayılı olarak gelişen tek yıllık otsu bir türdür. Gövdeler kısa basık tüylü; genç filizler ve yapraklar gümüşümsü dür. Yapraklar çift sayıda yaprakçıklı tüysü birleşik; yaprakçıklar 10-16 adet, , sıklıkla taban kısmı asimetrik, 5-8 x 2-3 mm ve yassıdır. Çiçeklenme Hazziran-Ağustos ayları arasındadır; çiçekler yaprak koltuğunda gelişir; ~ 5 mm, yumurtamsı vedür; 4-5 mm, sarı ve dayanıksızdır. Meyve 4-5-parçalı, veya hemen hemen dür ve ~ 10 mm çaptadır; ler 2 geniş ve çok sayıda daha kısa boynuzludur. Deniz seviyesi ile 1200 m yükseklikler arasında; açık veya kumluk alan alanlar ve nadas tarlalarında gelişim gösterirler.
Yeni gözlem bildirSalihli / Manisa - Ağustos 2020 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Sınıflandırma

Etimoloji

Yunancada bir su bitkisi olan 'Eleocharis dulcis' ve onun çıkıntılı soğanını ifade eden τρίβολος kelimesi Latinceye tribulus olarak çevrilmiştir; başlangıçta Latincede 'araçların ve süvarinin ilerlemesine engel olmak için araziye döşenen çivili top' için kullanılıyor olsa de klasik zamanlarda Tribulus cins adı olarak anılmaya başlamıştır; cinsin meyvesinin şekline işaret etmektedir.
Terrestris {Latince}: terra (yer (zemin), toprak, dünya) kelimesi ve -estris sonekinden türetilmiştir; toprağa ait, topraktan gelen, toprakta yetişen anlamındadır.
Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Tribulus terrestris L.
Sinonimler (Tam liste)

- Tribulus terrestris
İngilizce

Puncturevine

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Tribulus terrestris hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm

  Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


  .