DDbtn
PicPath
";Kalın şalba

Salvia suffruticosa


Salvia suffruticosa [ Sarıoba / Polatlı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen ]
Sarıoba / Polatlı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen
30-60 cm boylanabilen, alt kısımları odunsu, üstü otsu, çok yıllık bir bitkidir. Gövdeler çok sayıda, yukarı doğru yükselir şekilde, üst kısımları dallanmış, sıklıkla sarımsı-yeşil renkte, genellikle , nadiren dür. Yapraklar , dış çepheri yumurtamsıdır; yaprakçıklar mızraksı, terminal yaprakçık 2 .5-5.5 x 0.5-2 cm boyutlarda, yanal yaprakçıklar 2-3 çift ve daha küçüktür; yaprakçıkların damar boyları dür ve sapsız salgı bezleri vardır; kenarları ince testere dişli veya testere dişlidir; yaprak sapı 1-3 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Nisan-Haziran aayları arasında gerçekleşir; çiçekler 2-8'li kurullar halinde halka dizilimlidir ve birbirlerinden ayrıktır; 8-17 x 4-8 mm boyutlarda, yumurtamsı ve sivri uçludur; mevcuttur; çiçek sapı 3-8 mm uzunluktadır; çanak çan şeklinde, 10-12 mm (meyve zamanı 15 mm) boyda, tüysüz veya -dir, koyu ve neredeyse sapsız salgı bezleri mevcuttur, üst dudak üç parçalıdır; kükürt sarı veya leylak renk geçişli ve 22-25 mm uzunluktadır; tüp ~ 15 mm uzunlukta ve uç kısmı boğaz yapmıştır; ± düzdür. Sert kabuklu küçük meyve yuvarlağımsı üç köşeli, yumurta biçimli ve 4.5 x 3.5 mm boyutlardadır.
Yeni gözlem bildirSarıoba / Polatlı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen


Görseller


Gözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Sarıoba / Polatlı / Ankara
    Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen

Ekoloji/Habitat

300-2000 m yükseklikler arasında; boskırlardaki toprak yığınlarında, nadas tarlaları ve üzüm bağlarında doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Etimoloji

Salvia Latincede 'kendini iyi ve sağlıklı hissetmek, sağlık, iyileşmek' anlamına gelen salvere sözcüğünden türetilmiştir; ayrıca salus 'sağlık, refah, refah veya kurtuluş' anlamındadır; bitkinin iyileştirici özelliklerine atıfta bulunur.
Suffruticosa Latincede `neredeyse` anlamında kullanılan sub- öneki ile `çalımsı` anlamına gelen fruticosus kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; sıklıkla gövdenin alt kısmının odunsu, üst kısmının otsu olmasına işaret eder. 

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Salvia suffruticosa Montbret & Aucher ex Benth.
Sinonimler (Tam liste)

- Salvia alexandri Pobed.
- Salvia vanensis Boiss. & Noë

Kaynaklar

  1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press.
Listelenen kaynaklar Salvia suffruticosa hakkında ilave bilgiler içerebilir...
Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.