Ana kekik

Thymus leucostomus


Çiçekli dalları 5-15 cm boylanabilen, çok yıllık, odunsu bir türdür. Gövdeler basittir, çiçeklenme döneminde bazen dallanabilir. Sap yaprakları 5.5-8 x 1-1.7 mm boyutlarda, formda ve dur; dip kısmı (bazen ortaya kadar) kirpiklidir; her iki yüzeyinde de seyrek veya çok sayıda yağ bezeleri bulunur; bezeler genellikle kırmızı renktedir; yaprak orta damarı soluktur ve yanal damarlar belirgin değildir. Sap yapraklarının yanı sıra yumurtamsı dip yaprakları da mevcut olabilir, bunlar küçük ve etlidir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu 2-5 cm uzunluktadır ve genellikle 1-3 halka dizilimli çiçek kurulundan oluşur; yapraksıdır; 1.5-3 mm uzunlukta, genellikle çiçek sapından uzuncadır; çanak 4-4.5 mm urunlukta, tüp genellikle dudaklardan biraz daha kısadır, boyun kısmı beyaz dür; 5-7 mm çapta ve beyaz renktedir.

Türkiye'de 3 varyetesi mevcuttur:
 • T.leucostomus var. leucostomus
  Gövdeler genellikle geriye bükük ve birbirine karışık kaba lerle kaplıdır; yapraklar altta en azından orta damar boyunca ± dür; üst çanak dişleri 1-1.4 mm uaunlukta ve kirpiklidir.
 • T.leucostomus var. argillaceus
  Gövdeler kısaca bükük-dür; yapraklar 1-1.6 mm genişlikte, yağ bezeleri kırmızı ve yüzeyi dür; üst çanak dişler 0.6-0.9 mm uzunlukta ve genellikle kirpiksizdir; çiçek kurulu aralıklarla 2-20 cm uzunlukta olabilir.
 • T.leucostomus var. gypsaceus
  Gövdeler kısaca bükük-dür; yapraklar 0.5-0.9 mm genişlikte, yağ bezeleri soluk sarı ve yüzeyi dür; üst çanak dişler 0.6-0.9 mm uzunlukta ve genellikle kirpiksizdir; çiçek kurulu 5-10 mm çaptadır.
Yeni gözlem bildirSarıoba / Polatlı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

670-1600 m yükseklikler arasında yetişir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Thymus leucostomus Hausskn. & Velen.
Sinonimler

- Thymus leucostomus var. argillaceus Jalas
- Thymus leucostomus var. gypsaceus Jalas
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Thymus ΄siğil, cilt yüzeyinde bir büyüme (tümör)΄ anlamına gelebilecek θύμος (thúmos) kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen siğilin kekik tomurcuğuna hayali bir benzerliğinden dolayı böyle adlandırılmıştır.

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Thymus leucostomus hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm