DDbtn
PicPath
";Divar marulu

Lactuca muralis


Lactuca muralis [ Tatlıca Şelaleleri / Sinop - Ekim 2020 © Mustafa Gökmen ]
Tatlıca Şelaleleri / Sinop - Ekim 2020 © Mustafa Gökmen
20-100 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler kıvrımsız-dik gelişir ve dür. Yapraklar zarsı, , dış kısımları dalgalı, kenarları küçük dişli veya lobludur; dip ve alt gövde kısmındaki yapraklar iki derin parçalı, 7.5-15 x 3-8 cm boyutlardadır ve 2-6 yanal lobları vardır, dip kısmı dır ve sap kenarlarında yapraksı uzantılar vardır; alt gövde kısmındaki yapraklar küçük lıdır; orta gövde kısmındaki yapraklar daha küçüktür ve lar biraz daha geniştir; üst yapraklar indirgenmiş durumdadır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu genellikle çok sayıda çiçekli, seyrek salkımlı ve dür; 7-13 mm yüksekliktedir;, 7-9 adettir ve 2 ( -3 ) sıralıdır, dışta kalanlar daha kısadır; çiçekler sarı renkte ve 1.2-1.3 cm çaptadır, ağız kısmı yoğun dür. Sert kabuklu meyveler 3.5-5 mm uzunlukta, hemen hemen eliptik, belirgin damarlı ve siyahımsı kahverengi renktedir; beyaz, içte kalanlar 5-6 mm, dışta kalanlar 0.1-0.2 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirTatlıca Şelaleleri / Sinop - Ekim 2020 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

.
Türkiye'deki doğal yayılışı [BizimBitkiler.org.tr Veritabanı]

Ekoloji/Habitat

250-1600 m yükseklikler arasında; geniş yapraklı, karışık veya kozalaklı ağaçların oluşturduğu ormanlarda, ayrıca uçurumlar ve gölgeli kaya çıkıntılarında ve genellikle kalkerli topraklarda gözlenebilirler. 

Sınıflandırma

Etimoloji

Lactuca cins adı Latincede `sütlü ya da süt dolu` anlamına gelen latteus kelimesinden türetilmiştir; bitki gövdesinde bulunan sütlü maddeye atıfta bulunmaktadır. Lactuca kelimesi Latincede ayrıca 'marul' anlamına gelir.
Muralis {Latince}: duvar, duvar ile ilgili -özellikle şehir duvarları.

Kaynaklar

  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
  2. Wall lettuce, lactuca muralis - Flowers - NatureGate. (n.d.). LuontoPortti. https://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/wall-lettuce
Listelenen kaynaklar Lactuca muralis hakkında ilave bilgiler içerebilir...
Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Kocaeli Bitkileri
Tubives
Efloras
Plants For A Future
Plant Illustrations

Basit Görünüm

Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.