DDbtn
PicPath
";Çılgın Kız

Solanum rantonetti


Solanum rantonetti [ Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez
3 m kadar boylanabilen, çok yıllık, sarılıcı, çalı veya ağaççık formunda bir türdür. Gövde kavisli; kabuk seyrek çizgilidir. Yapraklar , 10 x 5 cm; alt yüzey hafif ; tam kenarlı; taban , sapa doğru uzayan; veya ; yaprak sapı 0.5-1.5 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Nisan-Kasım ayları arasında; çiçek durumu , yaprak ile dal arası, 2-5 çiçekli; çiçek sapı 15-25 mm; 4–5 mm, loblar 2 mm, şeritsi; çepeçevre, 20–30 mm çapta, parlak mavi renkte, üst 3 lob tabanda sarı lekeli; düzensiz, üst çift hafifçe daha küçük, ~ 3 mm uzun, formdadır. Meyve üzümsü, 27–30 mm küremsi-elipsoid, tabanı , sarı renkte; tohum ~ 2.5 mm uzun, koyu kahverengi renktedir.
Yeni gözlem bildirKaraincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


Gözlemler

.
  • Karaincir / Datça / Muğla
    Temmuz 2014 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Türkiye`de doğal gelişimi yoktur; Akdeniz ve Ege kıyılarında dışarıda, diğer bölgelerde ise iç mekanlarda yetiştirilebilirler; çelikle ve tohumdan üretilir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Solanales
Solanaceae
Solanum
Rantonetti

Etimoloji

Solanum ilk olarak S.nigrum için Pliny the Elder tarafından kullanılmış; Sol Latincede güneş anlamına gelir [Güneşin bitkisi]; Solamen Latincede teselli anlamına gelir, bazı türlerinin narkotik özelliklerine atıfta bulunur.
Rantonetti adı 19.yüzyıl Fransız bitki bilimci Victor Rantonnet`e ithafen verilmiştir.


Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.