DDbtn
PicPathSolanum rantonetti

Çılgın Kız

(Mavi Patates Çalısı, Ağaç Maviş)

Çılgın Kız - Solanum rantonetti [ Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

3 m kadar boylanabilen, çok yıllık, sarılıcı, çalı veya ağaççık formunda bir türdür. Gövde kavisli; kabuk seyrek çizgilidir. Yapraklar [007#eliptik#], 10 x 5 cm; alt yüzey hafif [022#tüylü#]; tam kenarlı; taban [020#kamamsı#], sapa doğru uzayan; [003#keskin uçlu#] veya [003#ucu aniden sivrilen#]; yaprak sapı 0.5-1.5 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Nisan-Kasım ayları arasında; çiçek durumu [002#şemsiyemsi#], yaprak ile dal arası, 2-5 çiçekli; çiçek sapı 15-25 mm; [006#çanak#] 4–5 mm, loblar 2 mm, şeritsi; [006#taç yaprak#] çepeçevre, 20–30 mm çapta, parlak mavi renkte, üst 3 lob tabanda sarı lekeli; [006#ercik başı#] düzensiz, üst çift hafifçe daha küçük, ~ 3 mm uzun, [007#dikdörtgenimsi#] formdadır. Meyve üzümsü, 27–30 mm küremsi-elipsoid, tabanı [007#kalpsi#], sarı renkte; tohum ~ 2.5 mm uzun, koyu kahverengi renktedir. Türkiye`de doğal gelişimi yoktur; Akdeniz ve Ege kıyılarında dışarıda, diğer bölgelerde ise iç mekanlarda yetiştirilebilirler; çelikle ve tohumdan üretilir.Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Solanaceae
              └—Solanum

Taksonomi

Solanum ilk olarak S.nigrum için Pliny the Elder tarafından kullanılmış; Sol Latincede güneş anlamına gelir [Güneşin bitkisi]; Solamen Latincede teselli anlamına gelir, bazı türlerinin narkotik özelliklerine atıfta bulunur.

Rantonetti adı 19.yüzyıl Fransız bitki bilimci Victor Rantonnet`e ithafen verilmiştir.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Solanum americanum
İtüzümü

Solanum angustifolium
Saraç İtüzümü

Solanum dulcamara
SofurManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı