DDbtn
PicPath
";Ak kaplanotu

Dorycnium graecum


Karaşar / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen
25-80 cm boylanabilen, çok yıllık bir türdür; otsu bitki veya küçük çalı şeklinde gelişir. Gövdeler gevrek tüylerle kaplıdır. Yapraklar kısa (1-3 mm) eksenli birleşik formda; yaprakçıklar 10-30 x 3-15 mm boyutlarda ve formdadır, alt yüzey eser miktarda basık , üst yüzey tüysüzdür; yaprak boğumları 1.5-10 cm gibi değişken aralıktadır. Çiçeklenme Nisan-Ağustos ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu 10-30 çiçeklidir ve sapı 1.5-7 cm uzunluktadır; çiçekler 5-8 mm boylu ve beyaz renklidir; çiçek sapı çanak tüpe eşit boyda veya biraz daha kısadır, 1-2 mm; çanak 3-4.5 mm boyda ve dir; çanak dişler mızraksı-biz şeklindedir ve tüpe eşit boyda veya biraz daha uzuncadır. Baklamsı meyve 4-10 x 1.5-3 mm boyutlarda, dikdörtgenimsi-silindirik veya hafifçe konik formdadır, gaga (dar uç kısım) 1-2 mm uzunluktadır, kapaklar olgunlukta kıvrılmazlar; 1-4 tohumludur.
Yeni gözlem bildirKaraşar / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2000 m yükseklikler arasında; yol kenarları, açık yamaçlar, makilikler, kozalaklı ve yaprak döken orman altlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Etimoloji

Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Dorycnium graecum (L.) Ser.
Sinonimler (Tam liste)

- Bonjeania graeca (L.) Griseb.
- Dorycnium latifolium Willd.
- Lotus graecus L.

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Dorycnium graecum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm

Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.