DDbtn
PicPath
";Colban

Lathyrus cicera


Karaşar / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen
15-50 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler veya bazen ± dür. Orta ve üst yapraklar basit veya 3 parçalı lüdür; yaprakçıklar 1 çift, 15-95 x 1-9 mm boyutlarda, şeritsi veya şeritsi-mızraksı, nadiren hemen hemen formdadır; yumurtamsı-mızraksı, , yarı tabanlıdır, bu taban genellikle gövdesinden 2-3 kat daha geniştir. Çiçeklenme Nisan-Mayıs aylarında gerçekleşir; çiçek kümesi sapı tek çiçeklidir ve yaprakların yarısı kadar uzundur; 7-9 mm uzunluktadır; çanak dişler yaklaşık olarak eşit boyda, mızraksı ve kısaca dur, tüpe dik veya hafifçe geniş açılıdır ve tüpten 2-3 kat kadar daha uzundur; kiremit-kırmızı renkte ve 12-16 mm boydadır; her zaman ters yumurtamsı formdadır. Baklamsı meyve dikdörtgenimsi ve 25-40 x 8-10.5 mm boyutlardadır, genellikle beze noktaları yoktur, kenarlar uçta dışbükey yaprak sapına doğru iç bükey kavislidir, üst dikiş yeri düz ve 2 dar yanal omurgalıdır; tohumlar 3-5 adet, pürüzsüz yüzeyli ve 5-6 mm boyutlardadır.
Yeni gözlem bildirKaraşar / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

5-2000 m yükseklikler arasında; meşe çalılıkları, kızılçam ormanları, taşlık yamaçlar, üzüm bağları, mısır ve nadas tarlalarında yetişirler.

Sınıflandırma

Etimoloji

Lathyrus Yunancada `çok` anlamına gelen la öneki ile `şehvetli, tutkulu` anlamına gelen thyros kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lathyrus cicera L.
Sinonimler (Tam liste)

- Lathyrus aegaeus Davidov
İngilizce

Red Pea

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Lathyrus cicera hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm

Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.