DDbtn
PicPath
";Colban

Lathyrus cicera


Lathyrus cicera [ Karaşar / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen ]
Karaşar / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen
15-50 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler veya bazen ± dür. Orta ve üst yapraklar basit veya 3 parçalı lüdür; yaprakçıklar 1 çift, 15-95 x 1-9 mm boyutlarda, şeritsi veya şeritsi-mızraksı, nadiren hemen hemen formdadır; yumurtamsı-mızraksı, , yarı tabanlıdır, bu taban genellikle gövdesinden 2-3 kat daha geniştir. Çiçeklenme Nisan-Mayıs aylarında gerçekleşir; çiçek kümesi sapı tek çiçeklidir ve yaprakların yarısı kadar uzundur; 7-9 mm uzunluktadır; çanak dişler yaklaşık olarak eşit boyda, mızraksı ve kısaca dur, tüpe dik veya hafifçe geniş açılıdır ve tüpten 2-3 kat kadar daha uzundur; kiremit-kırmızı renkte ve 12-16 mm boydadır; her zaman ters yumurtamsı formdadır. Baklamsı meyve dikdörtgenimsi ve 25-40 x 8-10.5 mm boyutlardadır, genellikle beze noktaları yoktur, kenarlar uçta dışbükey yaprak sapına doğru iç bükey kavislidir, üst dikiş yeri düz ve 2 dar yanal omurgalıdır; tohumlar 3-5 adet, pürüzsüz yüzeyli ve 5-6 mm boyutlardadır.
Yeni gözlem bildirKaraşar / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen


GörsellerGözlemler

.
Türkiye'deki doğal yayılışı [BizimBitkiler.org.tr Veritabanı]

Ekoloji/Habitat

5-2000 m yükseklikler arasında; meşe çalılıkları, kızılçam ormanları, taşlık yamaçlar, üzüm bağları, mısır ve nadas tarlalarında yetişirler.

Sınıflandırma

Etimoloji

Lathyrus Yunancada `çok` anlamına gelen la öneki ile `şehvetli, tutkulu` anlamına gelen thyros kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lathyrus cicera L.
Sinonimler (Tam liste)

- Lathyrus aegaeus Davidov
İngilizce

Red Pea

Kaynaklar

  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
Listelenen kaynaklar Lathyrus cicera hakkında ilave bilgiler içerebilir...
Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Kocaeli Bitkileri
Tubives
Efloras
Plants For A Future
Plant Illustrations

Basit Görünüm

Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.