Çayır marulu

Lactuca racemosa


20-85 cm boylanabilen otsu bir türdür. Gövde bir kazık kökten tek ve dik gelişir; yüzeyler veya seyrek sert kıllı olabilir. Dip yapraklar 6.5-20.5 x 2-6 cm boyutlarda, çoğunlukla ters formda, genellikle az çok ve az çok belirgin geniş terminal lobludur; yüzeyler veya hemen hemen dür; tabanda kanatlı yaprak sapına doğru incelir; olabilir. Gövde yaprakları seyrektir ve yukarıya çıktıkça boyutları daha küçülür; sapsızdır; veya formdadır, taban kısmı kulaklıdır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu şeklinde ve 4-40 çiçeklidir; ve çiçek sapı veya dır; 10.5-14 mm uzunluktadır; 16-20 adet, 3 sıralı, veya bazen seyrek -sert kıllıdır, sıklıkla eflatuna çalar; çiçekler 2-2.8 cm çapta, soluk mavi, lavanta renkli veya açık mor renklidir, tabana doğru inceden inceye uzun-dür. Sert kabuklu meyveler 4.5-5.5 mm çapta, koyu renkli, genellikle her bir yüzde 1 ana omurgalıdır; fark edilmesi zor, soluk ve 0.3-0.7 mm uzunlukta gagası vardır; beyazdır, içte kalan 6.5-8.5 mm, dışta kalan çok daha kısadır.
Yeni gözlem bildirHodaçur geçidi / İspir / Erzurum - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

600-2750 m yükseklikler arasında; çayırlıklar, taşlık yamaçlar ve orman kenarlarında yetişir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lactuca racemosa Willd.
Sinonimler

- Cicerbita racemosa (Willd.) Beauverd
- Lactuca albana (Steven) C.A.Mey.
- Mulgedium albanum (Steven) DC.
- Mulgedium armeniacum Boiss.
- Sonchus albanus Steven
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Lactuca cins adı Latincede `sütlü ya da süt dolu` anlamına gelen latteus kelimesinden türetilmiştir; bitki gövdesinde bulunan sütlü maddeye atıfta bulunmaktadır. Lactuca kelimesi Latincede ayrıca 'marul' anlamına gelir.

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.{Cicerbita racemose}
 2. Listelenen kaynaklar Lactuca racemosa hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm