DDbtn
PicPathCeratonia siliqua

Keçiboynuzu

(Harnup)

Keçiboynuzu - Ceratonia siliqua [ Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

10 m kadar boylanabilen, herdem yeşil, çalı veya geniş tepeli ağaç formunda, maki sınıfı, odunsu bir türdür. Gövde 60 cm kadar çaplanabilen; kabuk açık gri ve çatlaksızdır. Yapraklar karşılıklı dizili, tek birleşik, 5-11 yaprakçıklı; yaprakçıklar [007#eliptik#], 3-5 x 2-3 cm boyutlarda, kalın, sert ve parlak koyu yeşil; kenarlar tam, hafif ondülelidir. Dişi ve erkek çiçekler aynı ağaçta; Çiçeklenme Eylül-Kasım ayları arasında; erkek çiçekler taç yapraksız, dallar üzerinde yatık veya dik [002#salkım#] kurullarda, 5-6 cm boyda, kurullar 40-50 çiçekli; dişi çiçekler dallar üzerinde kırmızımsı dik 1-2 cm kurullardadır. Meyve legümen, 15-20 cm, başlangıçta yeşil, olgunlaştığında kahverengi, yumuşak ve tatlı; tohumlar yassı, 5 mm çapta, 5-15 adettir. Akdeniz bölgesinde; en az 250 mm yıllık yağış alan yerlerde (meyvelenme için asgari 500 mm yağış ister); iyi geçirimli, kumlu topraklarda gelişim gösterirler.Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Ceratonia

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Erkek çiçek
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Ceratonia siliqua L.

İngilizce
St. John'S Bread

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)
Kıymetli metal ve taşların tartılması için kullanılan `karat` birimi, Orta Doğu'daki insanlar tarafından keçiboynuzu ağacının tohumlarına karşı altın ve değerli taşların tartılmasına dayanmaktadır. Bir karat bir tohumun ağırlığı olan 0.2 grama eşit olduğu belirtilmektedir.

İleri okuma kaynağı

Ceratonia eski Yunancada `boynuz` anlamına gelen keras kelimesinden türetilmiştir.

Siliqua muhtemelen `dar, uzatılmış tohum kapsülü;` anlamına gelen Latince silique kelimesinden türemiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Ceratonia siliqua hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cercis siliquastrum
ErguvanManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı