DDbtn
PicPath
";Sütleğen

Euphorbia rigida


Euphorbia rigida [ NGBB / İstanbul - Ocak 2020 © Serdar Ölez ]
NGBB / İstanbul - Ocak 2020 © Serdar Ölez
60 cm kadar boylanabilen, gürbüz görünümlü, çok yıllık bir türdür. Gövdeler odunsu bir kazık kök üzerinde dar açılı yükselir ve çok sayıdadır; yüzeyler az derecede beyaz toz granüller ile örtülü-dır. Sap yaprakları etli yapıda, mızraksı formda ve 2-7 x 0.5-1.7 cm boyutlardadır; ve tam kenarlıdır. Işınsal dalların yaprakları formdadır. İkincil ışınsal dalların yaprakları formda ve 7-20 x 7-23 mm boyutlardadır, uçları dir ve dip kısmı dir. Işın sayısı 7-16 arasındadır ve ışınlar çatallanmaz veya sadece 1 kez çatallanır. Çiçeklenme Mart-Ağustos ayları arasında gerçekleşir; 2 boynuzludur ve boynuzlar uca doğru kalınlaşır veya lobludur; loblar yuvarlağımsı formdadır. Meyve yumurta biçimli-konik, üç köşeli ve 6-7 mm çaptadır, yüzeyi seyrek dır. Tohumlar yumurta biçimli-silindirik ve 3.5-4 mm uzunluktadır; yüzeyi ± pürüzsüz, soluk gri veya beyaz renktedir ve küçük terminal bir karunkula bulunur.
Yeni gözlem bildirNGBB / İstanbul - Ocak 2020 © Serdar Ölez


Görseller
Gözlemler

.
Türkiye'deki doğal yayılışı [BizimBitkiler.org.tr Veritabanı]

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesine yakın yerler ile 2000 m yükseklikler arasında; açık kızıçam ormanlarında, kermes meşesi hakim makilikler ve friganalarda;  kireçtaşı yamaçlarda, bozkırlarda, nadas tarlalarında ve benzeri yerlerde doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Etimoloji

Euphorbia cins adı Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir; 1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırmıştır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Euphorbia rigida M. Bieb.
Sinonimler (Tam liste)

- Euphorbia biglandulosa Desf.
- Euphorbia phlomos Candargy
- Euphorbia suffruticosa Forssk.
- Galarhoeus rigidus (M.Bieb.) Haw.
- Tithymalus biglandulosus (Desf.) Haw.
İngilizce

Upright Myrtle Spurge

Kaynaklar

  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2020)
Listelenen kaynaklar Euphorbia rigida hakkında ilave bilgiler içerebilir...
Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Kocaeli Bitkileri
Tubives
Efloras
Plants For A Future
Plant Illustrations

Basit Görünüm

Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.