DDbtn
PicPathAraucaria heteropylla

Arokarya

(Maymun Çıkmaz Ağacı, Norfolk Çamı)

Arokarya - Araucaria heteropylla [ Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

50 m üzerinde boylanabilen, herdem yeşil, iğne yapraklı, konik formlu odunsu bir türdür. Gövde 1.25-1.75 m çap oluşturabilir; kabuk gri-kahverengi, ince pullar halinde dökülür; dallar gövdeye halka dizilişli, her halkada 4-7 adet, nadiren sarkıktır. Yapraklar genç bireylerde yeşil, iğnemsi, [003#sivri uçlu#], kıvrımsız ve 12 mm uzunlukta; olgun bireylerde pulsu, 4-5 mm uzun, yoğun, parlak koyu yeşil; meyve veren dallarda genişçe yumurtamsı, [003#sivri uçlu#], 6 x 4-6 mm boyutlardadır. Çift evciklidir (erkek ve dişi bireyler ayrıdır); polenler rüzgar ile taşınır; erkek kozalak 40 yaşından itibaren, 4 cm uzunlukta, demetler halinde, sarımsı kahverengi veya kırmızımsı; dişi kozalak 15 yaşından itibaren, 12-15 cm uzunlukta, genişliği uzunluğundan fazla, üçgen karpelli; tohumlar 2.5-3 x 1.2 cm boyutlarda ve geniş kanatlıdır; filizlenen tohumun 4 çeneklidir. Türkiye için egzotik; Avustralya Norfolk Adalarına endemik; subtropikal ormanlarda doğal gelişim gösterir.Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Coniferophyta
        └—Pinopsida
          └—Pinales
            └—Araucariaceae
              └—Araucaria

Taksonomi

Genel görünüm

Meyve
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Araucaria heterophylla (Salisb.) Franco
Araucaria excelsa var. glauca Carrière
Eutacta excelsa var. monstrosa Carrière
Eutassa heterophylla Salisb.

İngilizce
Norfolk Island Pine

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Araucaria: Şilide bir yerleşim adı olan Araucodan türetilmiştir; Araucodan anlamındadır.

Heteropylla: Eski Yunancada `farklı` anlamına gelen heteros kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen phullon kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Araucaria angustifolia
Brezilya Çamı

Araucaria araucana
Maymun çıkmaz ağacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı