Deli keten

Linum bienne


15-50 cm boylanabilen, tek, iki veya çok (nispeten kısa ömürlü) yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler yüzükoyun, dar açılı veya dik gelişebilir, sıklıkla tabandan dallanmıştır. Yapraklar şeritsi formda ve 5-15 x 1-1.5 mm boyutlardadır, uç kısımları dir, tek damarlı ve ince dokuludur. Çiçeklenme Mart-Mayıs ayları arasında gerçekleşir; genişçe eliptik-yumurtamsı formda ve 5-6 mm uzunluktadır, parlaktır, kısaca dur ve belirgin bir damar uç kısma doğru uzanır, yanal damarlar daha zayıf görünümdedir; mavi renkte ve yaklaşık ~ 1 cm boydadır; uca doğru kalınlaşan ipliksi yapıdadır. Kapsül meyve 5-6 cm boydadır ve kendi kendine açılır.
Yeni gözlem bildirKestel / Bursa - Mayıs 2021 © Şule Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1900 m yükseklikler arasında; çayırlıklar, kumluklar, hendekler, taşlık yamaçlar ve dere boylarında gözlenebilirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Linum bienne Mill.
Sinonimler

- Linum bienne
- Linum angustifolium
- diğer sinonimler...
İngilizce

Pale Flax

Etimoloji ve kısaltmalar

Linum Yunancada `keten bitkisi` anlamına gelen linon kelimesinden türetilmiştir. Bienne Latince `iki yıllık´ anlamına gelen biennis sözcüğünden türetilmiştir. Biennis  bi- (iki) +‎ annus (yıl) +‎ -is (birleşik sıfatlarda kullanılan sonek) köklerinden oluşmuştur. Standart yazar kısaltması olan Mill. kısaltması İskoç kökenli bir botanikçi olan Philip Miller´in (1691 - 1771) bu türü tanımlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2020)
 2. Listelenen kaynaklar Linum bienne hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm