DDbtn
PicPath
";Karaballıbaba

Bartsia trixago


Topağaç / Marmara / Balıkesir - Mayıs 2021 © Serdar Ölez
10-70 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler diktir ve genellikle dallanmamıştır; yüzey altta salgısız , yukarıda dür. Yapraklar 3-9 cm uzunlukta ve formdadır; kenarlar düzenli testere dişli veya az çok dir; sapsızdır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; ve dur, çanaktan biraz daha uzuncadır; çiçek sapı yaklaşık 1 mm uzunluktadır; çanak 10-12 mm ve tüp 5-6 mm uzunluktadır, loblar yumurtamsı, ± ve 4-7 mm uzunluktadır; taç 17-23 mm, tüp 7-17 mm uzunluktadır, üstte açık pembe, altta beyaz veya sarı renktedir; alt dudak üst dudaktan uzuncadır; dür. Kapsül meyve ~ 9 x 5 mm ve dür; tohumlar yaklaşık 0.7 mm çaptadır.
Yeni gözlem bildirTopağaç / Marmara / Balıkesir - Mayıs 2021 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1220 m yükseklikler arasında; friganalarda, kumluklarda, kireçtaşı ve kızıl topraklı (terra rosa) yamaçlarda, ıslak çayırlıklarda ve mısır tarlalarında gözlenebilirler.

Sınıflandırma

Etimoloji

Bartsia cins adı Königsberg´li bir botanikçi olan Johannes Bartsius (1709-1738)´a ithafen Carl Linnaeus tarafından verilmiştir; cins bazen Bartschia olarak yazılmaktadır.
Trixago adının olası üç etimolojik tanımı vardır:
 • Eski Yunancada `saç´ anlamına gelen θρίξ (thríx) kelimesi ile bir özellik atfetmek için kullanılan Latince sonek ago´un birleşiminden türetilmiştir; bitkinin salgı bezli ince tüylerine işaret eder.
 • Eski Yunancada `üçlü´ anlamına gelen τριξός, τρισσός veya τριττός (trixós, trissós veya trittós) kelimesi ile bir özellik atfetmek için kullanılan Latince sonek ago´un birleşiminden türetilmiştir; bitkinin çiçeğinin alt dudağındaki üç loba işaret eder.
 • Teucrium (Kısamahmutotu) cinsinin Eski Latincedeki karşılığıdır.
Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Bartsia trixago L.
Sinonimler (Tam liste)

- Bellardia trixago (L.) All.
- Trixago apula Steven

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Bartsia trixago hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm

  Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


  .