DDbtn
PicPathIpomoea purpurea

Kahkaha çiçeği

(Sabah Sefası)

Kahkaha çiçeği - Ipomoea purpurea [ Karaburun / İzmir - Temmuz 2019 © Serdar Ölez ]
Karaburun / İzmir - Temmuz 2019 © Serdar Ölez

Tek veya çok yıllık, tırmanıcı veya yayılıcı, otsu bir türdür. Gövdeler 2-3 m´ye kadar uzun; bükümlü; kısa [022#havlı#] ve uzun bükük [022#tüylü#]dür. Yapraklar [007#dairesel, yumurtamsı veya genişçe yumurtamsı#], 4-18 x 3.5-16.5 cm, ± [022#strigoz#], taban [007#kalpsi#], tam kenarlı veya ± 3 loblu, [003#keskin veya sivri uçlu#]; yaprak sapı 2-12 cm uzunluktadır. Çiçek kurulu 1-5 çiçekli; çiçek kümesi sapı 4-12 cm; [026#brakte#] şeritsi, 6-7 mm, yayılı [022#tüylü#]; çiçek sapı geriye doğru kıvrımlı, 1.2-1.5 cm; [006#çanak yapraklar#] 1.1-1.6 cm, yayılı [022#tüylü#], [003#sivri uçlu#]; [006#taç#] huni biçimli, 4-6 cm, kırmızımsı eflatun veya mavi-eflatun, merkeze doğru beyaz ; [006#ercik#] gömülü, düzensiz; [006#sapçıklar#] dipte [022#havlı#]; pistil gömülü; [006#ovaryum#] [022#tüysüz#], 3 [034#bölüm#]lü; [006#tepecik#] 3 lobludur. Meyve kapsül, küremsi, 9-10 mm çapta; tohumlar siyah veya saman sarısı, yumurta biçimli - üç köşeli, [022#tüysüz#] veya tohum göbeği seyrek [022#cılız tüylü#]dür. 0-2800 m yüksekliklerde; yol kenarları ve tarla sınırlarında gelişim gösterirler.Karaburun / İzmir - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Convolvulaceae
              └—Ipomoea

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Ipomoea purpurea (L.) Roth
Convolvulus purpureus L.
Ipomoea hirsutula Jacq. f.
Ipomoea purpurea (L.) Roth var. diversifolia (Lindl.) O'Donell
Pharbitis purpurea (L.) Voigt

İngilizce
Tall Morning-Glory

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Ipomoea cins adı Yunancada `solucan ` anlamına gelen ips kelimesi ile `gibi` anlamına gelen homorios son ekinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin kırvrım kıvrım ve yoğun dallarına işaret ettiği sanılmaktadır.

Purpurea Latincede `mor` anlamına gelen purpuro kelimesi ile `renkli` anlamına gelen -ea son ekininin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ipomoea batatas
Tatlı patatesManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı