Göz dikeni

Eryngium creticum


20-60 cm boylanabilen, narin, tek yıllık veya iki yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler tabandan veya ortanın altında bir konumdan dallanmıştır. Dışta kalan dip yapraklar çiçeklenme zamanı değişim göstererek 2-3 x 2-2.5 cm boyutlarda, üç eşit parçalı ve keskin uçlu ve iğne dikenli dilimler oluşturur. Sap yaprakları sapsız, derin , iğne dikenli loblara bölünmüştür. Çiçek kurulu mavimsi mor renkte ve formundadır; küremsi formda, 5-10 mm çapta ve 15´ten daha fazla çiçeklidir; 5 adet, şeritsi-biz şeklinde, sivri, sapa dik açılı ve ´un 2-4 katı büyüklüktedir, tabana yakın kısımları seyrek dikenciklidir; 3 parçalı ince uçludur.
Yeni gözlem bildirBehramkale / Ayvacık / Çanakkale - Temmuz 2010 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Çalılıklı ovalar, friganalar ve nadas tarlalarında doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Eryngium creticum Lam.
Sinonimler

- Eryngium cyaneum Sm.
- Eryngium syriacum Lam.
- diğer sinonimler...
İngilizce

Eryngo

Etimoloji ve kısaltmalar

Eryngium cins adı Eski Yunancada `deniz ile ilgili kutsal şey` anlamına gelen ἠρύγγιον (ērúngion) kelimesinden türetilmiştir. Bazı kaynaklar ise eryngium cins adının Yunanca hruggion kelimesinden türetildiğini belirtmektedirler; hruggion bir bitki biyoloğu olan Theophrastus tarafından dikenli bir bitkiye verilen isimdir.  Creticum Girit adasına özgü anlamında kullanılmıştır. Adlandırmada kullanılan Lam. kısaltması Fransız doğa bilimci Jean-Baptiste Lamarck´ın (1744 - 1829) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtir.

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Listelenen kaynaklar Eryngium creticum hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm