DDbtn
PicPathAcacia farnesiana

Amber Ağacı

(Tatlı akasya [NGBB-TBL], Mimoza)

Amber Ağacı - Acacia farnesiana [ Çeşme / izmir - Haziran 2011 © Ahmet Demirtaş ]
Çeşme / izmir - Haziran 2011 © Ahmet Demirtaş

5 m boylanabilen, kışın yaprak döken, yuvarlak taçlı, çalı yada ağaççık formlu egzotik bir türdür. Gövde morumsu açık kahverengi, belirgin [009#kovucuklu#], gençken çatlaksız, sürgünleri dikenli; dallar sık, zigzag şeklinde, uzun ve ince dikenlidir. Yapraklar ardışık dizili, iki katlı bileşik, 4-10 ikincil bileşik yapraklı, ikincil bileşik yapraklar da 15-20 çift yaprakçıklı; yaprakçıklar 4-5 mm [007#şeritsi#], tam kenarlı ve mavimsi yeşil renktedir. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçekler erdişi, küresel kurullarda, 1-2 cm çapta, yaprak koltuklarında, küresel, 1-2 cm çapında, sarı renkte; çiçek kurulu sapı 2-4 cm uzunluktadır. Meyve legümen, sırtta belirgin beyaz tek çizgili, 3-5 cm boyunda, mor renkli, 2-5 tohumludur. Anavatanı Batı Hindistan`dır; Avrupa`nın Akdeniz sahilleri ve Türkiye`de neredeyse doğal yayılışlı hale gelmiştir; drenajı iyi kumlu, kumlu balçık, hafif, her çeşit topraklar.Çeşme / izmir - Haziran 2011 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Acacia

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Yaprak

Tomurcuk

Çiçek

Meyve

Tohum
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Acacia farnesiana (L.) Willd.
Vachellia farnesiana (L.) Wight & Arn.
Mimosa pedunculata (Willd.) Poir.
Acacia densiflora (Small) Cory
Acacia indica (Poir.) Desv.
Farnesiana odora Gasp.

İngilizce
Sweet Acacia

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Acacia Eski Yunanca'da (1540) `dikenli Mısır ağacı` olarak tanımlanan akakia kelimesinden türetilmiştir.

Farnesiana tür adı 16-17.yüzyıllarda Avrupa'nın nadir özel botanik bahçelerinden birini, 'Farnese Gardens'i bir dönem yöneten Odoardo Farnese (1573-1626)'ye ithafen adlandırılmıştır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Acacia dealbata
Gümüşi Akasya

Acacia karroo
Akasya

Acacia saligna
Kıbrıs Akasyası

Robinia pseudoacacia
Yalancı AkasyaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı