DDbtn
PicPath
";Saksağan mürekkep mantarı

Coprinopsis picacea


Coprinopsis picacea [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Mustafa Gökmen ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Mustafa Gökmen
Nadiren gözlenebilen Coprinopsis picacea türü mürekkep mantarı ile karşılaşmak fotoğrafçılar için her zaman heyecan vericidir. Tek tek veya aralıklı gruplar halinde gelişen bu mantarları parlak koyu kahverengi-siyah zemin üzerine beyaz veya gümüşi gri desenleri sayesinde başka türlerle karıştırmak oldukça zordur. Tüm mürekkep mantarları gibi meyve gövdeleri kısa ömürlüdür; sabırlı bir gözlemci gün boyu başında bekleyerek onun yumurta formundan çanımsı forma geçişini ve pamuksu volva kalıntılarının parçalanarak parlak koyu şapkayı ortaya çıkarışını izleyebilir.
Yeni gözlem bildir


Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Mustafa Gökmen


Morfoloji

Şapka
olgunlukta 3-7 cm çapta ve 7-20 cm boydadır; başlangıçta yumurta şeklindedir, daha sonra çan şeklini alır ve alt kısmı sulanmadan önce kenarları dışa açılır; dış yüzeyi siyaha yakın kahverengidir ve şapka genişledikçe yamalar halinde ayrılan gümüş-beyaz liflerle kaplıdır. 
Solungaç
lar
 
yoğun
dur; iç tarafı sapa
genişçe bağlı
veya
serbest
olabilir; tüm mürekkep mantarlarında olduğu gibi sporlarını bırakmadan önce sulanır; önceleri beyaz-kırmızımsı renktedir, sıvılaşmadan hemen önce siyahlaşır.
Sap
7-20 cm boyda ve 0.7-1.5 cm çaptadır; yüzeyi beyazdır ve pamuksu tüylerle kaplıdır; kök tabanı genellikle hafifçe şişkindir.
Spor
lar 
elipsoidal, pürüzsüz ve 13-19 x 9-12µm boyutlardadır; merkezinde bir gözenek bulunur.
Spor izi
siyahtır.

Görseller


Gözlemler

.
 • Reşadiye / Tokat
  2017 © Mete Koyuncu
 • Akçakoca / Düzce
  Ekim 2019 © Mustafa Gökmen

Ekoloji/Habitat

Saksağan mürekkep mantarları sıklıkla Mayıs-Kasım ayları arasında gözleneilirler. Genellikle tek tek veya geniş aralıklı küçük gruplar halinde; daha çok yaprak döken ağaçlardan oluşan ormanlık alanlarda; özellikle Kayın ağaçlarının altında ve daha az sıklıkla meşelerin altında gelişirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Fungi
Basidiomycota
Agaricomycetes
Agaricales
Psathyrellaceae
Coprinopsis
Picacea

Etimoloji

Coprinopsis jenerik adı, bu cinsin Coprinus cinsine benzerliğine işaret eder; Coprinus ise Latincede `gübre üzerinde yaşayan` anlamına gelir ve bu cinsteki bazı türlerin yaşam ortamına işaret eder.
Picacea Avrasya saksağanı türünün Latincede karşılığı olan Pica pica isminden türetilmiştir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Coprinopsis picacea (Bull. : Fr.) Redhead. Vilgalys & Moncalvo
Sinonimler

- Coprinus picaceus (Bull.) Gray
- Agaricus picaceus Bull.
İngilizce

Magpie inkcap

Kaynaklar

 1. Coprinopsis picacea, magpie Inkcap mushroom. (n.d.). Wildflowers, wild orchids, fungi, wildlife; nature books, reserves. https://www.first-nature.com/fungi/coprinopsis-picacea.php
 2. Koyuncu, M. (2017). Tokat (Reşadi̇ye) Yöresi̇nde Yeti̇şen Makromantarlar Üzeri̇nde Taksonomi̇k Bi̇r Araştırma [Master's thesis]. https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/TezGoster?key=RrI-Krk3A-RkF4YfHofukyd5imB2djpH5C9FhzeQF13OipMW_JA4z3lazEFaeGqN
 3. Record #2605. (n.d.). MycoBank Database. https://www.mycobank.org/BioloMICS.aspx?TargetKey=14682616000002126&Rec=2605
 4. Listelenen kaynaklar Coprinopsis picacea hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  DergiPark
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  First Nature
  Mushroom Expert
  Healing Mushrooms
  Mushroom Observer
  Wild Food UK
  MycoWEB
  Mycobank


Creative Commons Lisansı


.