DDbtn
PicPath


 

Coquille River Feneri / Bandon, Oregon [Serdar Ölez]

 Coquille River Feneri

Yapımı: 29 Şubat 1896
Konumu: Coquille Nehri Ağzı, Bandon
Koordinatlar: 43.1237N - 124.4208W
Görünür Mesafe: 12 Deniz mili;
Karakteristik: 28s yanar, 2 saniye kararır (24saat);
Bandon, Oregon, ABD
Coquille River Fenerinin yapımına 1891 yılında başlanmış. Bir çok ara vermenin ardından 29 Şubat 1896`da tamamlanabilmiş. 1939 yılında, yapımından sadece 43 yıl sonra otomatik deniz fenerlerine yenik düşerek ışığı söndürülmüş. Uzun süre kaderine terkedilen fener 1976 yılında Oregon Ulusal Parkları ve Amerikan Ordusu tarafından tekrar restore edilmiştir. 

1991 yılında, sembolik doğumgününde Coquille River Fenerinin kulesinde yeni bir lamba yakılmıştır. Bullard Beach State Park içinden geçilerek ulaşılan feneri yakından izlemek her zaman mümkünse de, kapılarını nadiren ziyarete açmaktadır. 

Serdar Ölez
1-4 Temmuz 2005 Pasifik Kıyıları Gezi Parkuru (~1150 mil) sırasında kaleme alınmıştır.
GezenAdam©2005


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.