DDbtn
PicPath


 

Heceta Head Feneri / Florence/Yachats, Oregon [Serdar Ölez]

Heceta Head Feneri / Florence/Yachats, Oregon [Serdar Ölez]

 Heceta Head Feneri

Yapımı: 30 Mart 1894
Konumu: Florence`ın 13 mil (23 km) kuzeyi;
Koordinatlar: 44.1373N-124.1284W
Görünür Mesafe: 21 Deniz mili;
Karakteristik: 10s de 1 beyaz çakar;
Florence/Yachats, Oregon, ABD
Tanrının dünyayı yaratırken Oregon sahillerine daha fazla zaman ayırdığı mutlak, ama Heceta Head Feneri`ni de sanki oraya elleriyle yerleştirmiş. Deniz seviyesinden 50 metre yukarıya kurulan bu feneri uzaktan izlemek duygusallığın, romantizmin doruğuna taşıyor sizi.

Kule 17 metre, Oregon`un en güçlü eski ışığı, 21 mile uzanıyor, dünyanın kavisi durduruyor onu sadece. Yapımına 1892`de başlanılmış, 640 prizmalı merceği Londra`da yapılmış. 

İlk kez 30 Mart 1894 tarihinde yakılmış ışığı. 12 Şubat 1961`de yoğun yağış ardından bir kayanın elektrik tellerine düşmesi ve jeneratörün de aynı anda çalışmaması ile sönmüş. Fenerci Oswald Allik ve iki sahil güvenlik görevlisi bir gaz yağı lambasını ışık olarak kullanıp elleriyle çevirmişler merceği gün doğumuna kadar. 

Zamanla mekanizma aşınmış. Fresnel merceği 15 santim yatmış. Koca ışık 106 yıllık yaşantısında, Haziran 2000`de, bu kez söndürülmüş. Restorasyon ve mekanizmanın yenilenmesinin ardından 15 Mart 2001`de tekrar yakılmış.Serdar Ölez
1-4 Temmuz 2005 Pasifik Kıyıları Gezi Parkuru (~1150 mil) sırasında kaleme alınmıştır.
Heceta Fenerinin benim için ayrı önemi vardır. 2001 yılında elime geçen bir fotoğrafa bakarak tek tek tuğla örgü, 30cm yüksekliğinde bir fener maketi yapmıştım. Yıllar sonra 2005te, o fenerin Heceta olduğunu öğrendim, ve Oregon`a gitmeğe karar verdim...
GezenAdam©2005Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.