DDbtn
PicPath


 

Oregon Dunes / Oregon [Serdar Ölez]

 Oregon Dunes


Oregon, ABD
Oregon`un Pasifik Kıyılarında, Coos Körfezi civarında, benzerine dünyanın hiç bir yerinde rastlayamayacağınız Oregon Çölleri ile karşılaşacaksınız. Burada geniş düzlüklerin dışında, yoğun ağaçlıkların tabanını, dere kıyılarını... her yeri kumla kaplı bulacaksınız. 

Peki bu kadar kum nasıl gelmiş buralara? Milyonlarca yıl önce okyanus Oregon`un içlerine kadar ulaşıyormuş. Taban tamamen kummuş. 12 milyon yıl önce okyanus tabanı iterek kıyı şeridinde kumtaşından bir dağ sırası oluşturmuş. Yoğun yağmurlar ve şiddetli rüzgar zamanla bu kumtaşlarını aşındırmış, nehirler bunları denize tekrar taşımış. Bugün bile kum kıyıdan en az 50 metre açığa kadar devam ediyor. Bugünkü kıyı şeridinin yaklaşık 6000 yıl önce şekillendiği tahmin ediliyor. O zamandan beri de kumlar dalgalar, gelgit ve rüzgarla kıyıdan yaklaşık 4 kilometre içerideki tepelere kadar taşınıyor, sonra da akarsularla tekrar okyanusa dönüyorlar.


Avrupa`dan getirilen bir kum çimeni türü bu hareketi nispeten kontrol altında tutuyor. Bu çimen ilk önce yolları ve akarsu kanallarını korumak için kullanılmış. Bugün gelinen noktada bu çim yayılmış ve kumların iç bölgelere geçişini neredeyse tamamen engellemiş. Artık bu bölgeler tarım yapılır hale gelmiş. Ancak yayılma öylesine hızlanmış ki yılda 7 metrelik kumluk şeridi bu bitki tarafından yutulmaya başlamış. Şimdi yetkililer bu doğal yapının 150 yıl sonra tümü ile yokolmasını engellemek için çözüm arıyorlar.

Serdar Ölez
1-4 Temmuz 2005 Pasifik Kıyıları Gezi Parkuru (~1150 mil) sırasında kaleme alınmıştır.
GezenAdam©2005


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.