DDbtn
PicPath


 

Yaquina Head Feneri  / Newport, Oregon [Serdar Ölez]

 Yaquina Head Feneri

Yapımı: 20 Ağustos 1873
Konumu: Lincoln County`de, Yaquina Nehir ağzı
Koordinatlar: 44.6767N-124.0800W
Görünür Mesafe: 18.5 Deniz mili;
Karakteristik: 2s yanar, 2s kararır, 2s yanar, 14s kararır;
Newport, Oregon, ABD
Yaquina Head Feneri`nin kulesi 28 metre ile Oregon`un en yüksek feneri. Kule 1871`den itibaren San Fransisco`dan getirilen 370.000 tuğla ile yapılmış. Rutubete ve soğuğa karşı çift cidarlı yapılmış kule. Sipariş edilen ilk Fresnel mercekleri yolda bir şekilde kaybolduğundan ikinci kez yapılmak zorunda kalmış. Ve ancak iki yıl sonra tamamlanarak 20 Ağustos 1873`te ışığı ilk kez yakılmış.

İlginç bir de öyküsü var kulenin. Anlatılanlara göre yapımda çalışan işçilerden biri iki duvar arasındaki dar boşluğa düşmüş. Tüm çabalara rağmen cesedi oradan çıkarılamamış. O günden bu yana hayalet hikayeleri yaşanmış durmuş. Fenerciler sürekli uğuldayan duvarlardan yakınır, kuleye yanlarında köpekle çıkarlarmış. Boyası sürekli dökülen ve kırmızıya bürünen duvar da cabası. Ama resmi kayıtlara göre yapımda kimse ölmemiş. Mekanlar listesine alarak ziyarete açmış.


Serdar Ölez
1-4 Temmuz 2005 Pasifik Kıyıları Gezi Parkuru (~1150 mil) sırasında kaleme alınmıştır.
GezenAdam©2005


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.