DDbtn
PicPath


 

Alki Beach  / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Alki Beach  / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Alki Beach  / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Alki Beach  / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Alki Beach  / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

 Alki Beach


Seattle, Washington, ABD
Batı Seattle, Puget Sound bölgesinin ender kumsallarından birini barındırması nedeniyle bölgenin en çok ilgi duyulan yerlerinden biri olmuş. İnce kumlu kumsalına pasifik kıyısındaki neredeyse her kumsal gibi yine kesilmiş ağaç gövdeleri saçılmış. Özellikle yaz aylarında güneşlenenler, beach-volley oynayanlar, okyanusun taşıdıklarının arasınd değerli şeyler arayanlarla doluyor kumsal. Alki Beach hemen kıyı kenarında 2.5 millik bir yürüyüş yoluna da sahip. Bisikletlilerin ve patencilerin kullanması için ayrı bir şerit var yürüyüş yolu boyunca. Yine yolun diğer tarafı restoranlar ve kafelerle dolu. Doğu burnundaki küçük park soluklanmak ve Puget Sound`un ve Seattle merkezinin büyüleyici güzelliğini izlenmek için mükemmel bir mekan. Batıda ise sade yapısı ile Alki Point Denizfeneri görülmeye değer yerlerden biri.Tarihçe

Bölgeye ilk gelen batılılar 1851`de Denny kafilesi olmuş. Şef Seattle liderliğindeki Duwamish kabilesinden bir grup onlara ilk kış boyunca yardımcı olmuş. Yeni yerleşimciler buraya New York Alki adını vermişler. Alki Duwamish dilinde yanyana anlamına geliyormuş. Buradaki ilk kışın ardından yerleşimciler bugünkü Elliot Bay`in batı yakasına geçerek, daha korunaklı olan bugünkü Seattle şehrinin kıyılarına yerleşmişler.

Büyüme öylesine hızlı olmuş ki, 1888`de Seattle ve Batı Seattle ( New York Alki ) arasında gemi seferleri başlamış bile. 1907 yılında Duwamish kabilesinin liderinin anısına şehre resmen Seattle adı verilmiş.Serdar Ölez
©GezenAdam2005

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.