DDbtn
PicPath


 

Gri Balinaların Uzun Yolculuğu  / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Gri Balinaların Uzun Yolculuğu  / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Gri Balinaların Uzun Yolculuğu  / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Gri Balinaların Uzun Yolculuğu  / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

 Gri Balinaların Uzun Yolculuğu


Seattle, Washington, ABD
Her yıl 20.000 Gri Balina yavruladıkları Meksika kıyılarından yaz aylarında beslendikleri Alaska`ya doğru yol alırlar. Bu 8.000 millik göç bir memelinin kat ettiği en uzun mesafedir.

Her bahar küçük bir grup gri balina kuzeye doğru yolculukları sırasında karides avlayabilmek için Washington`un sığ sularına girerler. Gri balinalar dişsiz balıklardır. Deniz suyunu filtreleyerek beslenirler. Göç sırasında harcadıkları yoğun enerjiyi tekrar kazanabilmek için ise, sığ sularda genellikle yan yatarak ve çeneleri ile kuma vurup dipten kaldırdıkları karides ve diğer böcekleri yerler.

Washington kıyılarında yılda bir kez ve sadece bir-iki hafta süren bu eşsiz olayı görüntüleme fırsatı bulduk...Serdar Ölez
©GezenAdam2005

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.