DDbtn
PicPath


 

Umpqua River Feneri / Winchester Bay, Oregon [Serdar Ölez]

 Umpqua River Feneri

Yapım :31 Aralık 1894
43.6615N-124.1984W

Winchester Bay, Oregon, ABD
1857`de nehir kıyısına yapılan ilk fenerin altı yıl sonra dalgalara yenik düşmesiyle, 1891`de bu yeni fenerin yapımına başlanmış. Deniz seviyesinden 55 metre yukarıda inşa edilen bu fenerin kule yüksekliği yaklaşık 22 metre. Tuğlalarla örülmüş. Gündüz farkedilmese de ışığı 24 saat yanıyor. Alışılagemişin dışında sekiz köşeli Fresnel mercekleri kırmızı ve beyaz.

Kasım 1983`te mercekleri döndüren mekanizma bozulmuş. Sahil Güvenlik birimleri orijinal mercekler yerine kendi kendine yanıp sönen bir lamba koymak istemişler. Ancak yerel halkın tepkisi o kadar büyük olmuş ki, Sahil Güvenlik yumuşayıp mekanizmayı tamir ettirmek zorunda kalmış.

Serdar Ölez
GezenAdam©2005

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.