DDbtn
PicPath


 

Anadolu Feneri / İstanbul [Serdar Ölez]

Anadolu Feneri / İstanbul [Serdar Ölez]

Anadolu Feneri / İstanbul [Serdar Ölez]

Anadolu Feneri / İstanbul [Serdar Ölez]

Anadolu Feneri / İstanbul [Serdar Ölez]

Anadolu Feneri / İstanbul [Serdar Ölez]

 Anadolu Feneri

PADİŞAH Ü BAHRİ BER ŞEHİNŞAH İSKENDER ESER ŞEVKETLİ ŞAH MUSTAFA HAN İBNİ SULTAN AHMET SALİH HAZRETLERİ BAHRİ SİYAH BOĞAZINI MUHAFAZA İÇİN BİNA BUYURDUKLARI KALEİ CEDİTTİR (1182).
İstanbul, Türkiye
İstanbul Boğazının Anadolu yakasında, Boğaz’ın Karadeniz’e açılan kuzey ucundaki yön (Hrom) burnu üzerinde küçük bir tepecikte inşa edilmiş Anadolu Feneri. 1855 deki Kırım Savaşı sırasında gemilerin rahatça Karadeniz’e girip çıkabilmeleri için karşısında Rumeli Feneri ile birlikte inşa edilmiş.

Buna rağmen burada bir fenerin varlığının ok daha eskilere dayandığını anlatan bir çok bulgu var. Osmanlı devrinde ahşap olan bu fener’den ilk defa 1755’de İstanbul’a gelen Macar asıllı Fransız Mühendisi Baron de Tott bahsetmiş. 1790 da ise İngiliz doktor Olivier Boğazın bu iki yakasındaki fenerlerden söz etmiş. 1666 ve 1793 tarihli iki ayrı İtalyan haritasında ise Boğaz’ın iki yakasında yer alan fenerler açık bir şekilde gösterilmiş. 1814 de Karadeniz yoluyla İstanbul’a gelen Polonyalı Kont Edward Raczynski “Kaptanımız 9 Ağustos günü sabaha karşı Boğaz’ın iki yakasında yanan fenerleri görmüştü” diye anılarında yazmaktadır.

Kule kısmını Fransızların inşa ettiği bu fener 100 yıllık imtiyazla 15 Mayıs 1856 da hizmete sokulmuştur. Fransa İmparatoriçesi Öjeni’yi İstanbul’a getiren geminin kaptanı Marius Michel ve saatçi Bernard Camile Pollas’a Fenerler İdaresi tarafından hasılatın %28’ini devlete bırakmaları koşulu ile işletme hakkı verilmiştir. 1937 de Fransızlara 500.00 TL. tazminat verilerek imtiyazları iptal edilmiş ve işletme Cumhuriyet idaresine geçmiştir.

Bu fener kulesi deniz seviyesinden ortalama 75 m . yükseklikte olup beyaz taştan, yuvarlak ve yukarıya doğru daralarak inşa edilmiştir. Fener kulesinin yüksekliği ise 20 m.dir. Açık havada 20 deniz mili mesafeden bile ışığı görülen bu fenerin lambaları döner sistemli sabit ve çakıcı ışıklıdır.
Serdar Ölez
Anadolu Kavağında rakı-balık yapmayı ihmal etmeyin.


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.