DDbtn
PicPath


 

Lake Crescent  / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

Lake Crescent  / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

 Lake Crescent


Olympic Peninsula, Washington, ABD
Durup Lake Crescent’ın derinliklerine baktığınızda, aynı bakışla karşılık veriyor sanki size bu göl. Işık berrak sulardan içeri sızıp mavi yeşil birleşimi bir renkle geri geliyor durgun yüzeye.

Yıllar boyu yerliler bu gölün dipsiz olduğuna inanmışlar. Bazıları bu gök mavisi dalgacıkların arasında canavarlar gördüklerini iddia etmiş. Efsaneye göre de bu göl yaşayan bir varlık ve her zaman bu masumlukla cevap vermiyor bakışlarınıza.

Yerel öyküler Lake Crescent’ın Fırtına Tanrısı (God of Storm King) tarafından yaratıldığını anlatıyor. Klallam ve Quileute yerlilerinin savaşına hiddetlenmiş ve savaşçıların üzerine devasa bir kaya fırlatarak onların canını almış. Ve o günden bu yana Lake Crescent’a barış hakim olmuş. Ama bölgedeki Klallam yerlileri kötü ruhların kendilerini bu buzlu sulara çekmesinden korkarak gölü kanoları ile geçmekten hala kaçınıyorlar.

Kimine göre göl üzerindeki bu gizem durgun maviliğin çağrısında gizli. Kimine göre ise tabiatın kuvvetlerinin eşitlendiği, zamanın yavaşladığı bir yer burası. Bana göre ise insanın kendi varlığını dinlediği ender yerlerden biri Lake Crescent. Doyumsuzluklarını bastırdığı, telaşından arındığı, sessizce kendini dinlediği bir ilham kaynağı bence burası.

Lake Crescent 10 mil boyunda 1 mil genişliğinde. Kişisel tekne kullanımı bir süre önce yasaklanmış. Kışın su sıcaklığı 3oCye kadar düşüyor, yazın ise nadiren 15oCnin üzerine çıkıyor. Kuru giysi ve nitrox kullanıyor dalgıçlar 200 metrelik tabana ulaşmak için.

U.S.Highway 101 üzerinden gidiliyor Lake Crescent’a, Port Angeles’in 20 mil batısında. Lake Crescent Lodge ve Log Cabin Resort kalabileceğiniz yerler gölün etrafında. Gölün batısında çadırda geceleyip kano da kiralayabiliyorsunuz. Patikalarla ilgi bilgi almak için ise güneydeki Storm King Ranger istasyonunu ziyaret etmeniz gerekiyor.

Serdar Ölez


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.