DDbtn
PicPath


 

La Push / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

La Push / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

La Push / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

La Push / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

La Push / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

La Push / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

 La Push


Olympic Peninsula, Washington, ABD
La Push, Olympic Peninsula`nın pasifik kıyısında küçük bir balıkçı kasabası. Forks yakınlarında ve Seattle`dan yaklaşık 180 mil uzaklıkta. Normal olarak 4-4.5 saatte buraya ulaşılabilir ancak yol o kadar güzel ki, biz ancak 6 saatte varabildik. Nüfusun neredeyse tamamı Quileute yerlilerinden oluşuyor.

Quileute yerlileri bu bölgeye ilk gelen Kızılderililer. Avcı bir topluluk, bugün artık asimile olmuş ama yüzyıllar boyunca uzun kayıklarla balık, balina, fok ve ayıbalığı avlamışlar. Okyanusu hala kutsal su olarak tanımlıyorlar. Kuzgunun çocuğu anlamına geliyor Quileute. Diğer kabilelerle uyum göstermeyen kendilerine has bir dilleri var, ama bugün sadece üç kişi kalmış bu dili layıkıyla konuşabilen. Bir çok tedbir almaya çalışmalarına rağmen ekonomik olarak ayakta kalabilme mücadelesi ile yokolmaya yüz tutmuş binlerce yıllık geçmişleri.

Tüm yerli bölgeleri gibi burada da fakirlik göze çarpıyor. Bir iki küçük sandviçci dışında yemek yenilebilecek tek yer var, balıkçı barınağındaki River Edge Restaurant. Şanslıysanız kıyıya beslenmeye gelen balinaları izleyebiliyorsunuz yemeğinizi yerken.

Sırtını Olympic National Forest’a dayamış üç plajı var. En büyüğü First Beach, bir ucunda kayalık dağlar diğer ucunda Sol Duc nehrinin deltası ve küçük adacıklar. Canlı bir sahil. Ve en çok ilgi gösterenler karavanlarıyla sörf yapmaya gelen gençler.


Serdar Ölez


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.