DDbtn
PicPath


 

Lime Kiln Feneri   / San Juan Island, Washington [Serdar Ölez]

 Lime Kiln Feneri

Yapım yılı:1914
Koordinatlar: 48.5159N - 123.1524W

San Juan Island, Washington, ABD
San Juan Adasının batı ucunda bulunan Lime Kiln Feneri adını 1860`ta aynı bölgede kurulan kireçtaşı ocağından almıştır. Bugünde fenerin kuzeyinde bu ocağın kalıntıları her yıl binlerce kişi tarafından gezilmektedir.

Lime Kiln Washington eyaletinin son deniz feneri olarak, Vancouver ve British Columbia`ya doğru Haro Boğazından ilerleyen gemilere yol göstermek için 1914 yılında yapılmış, 1919 yılında 12 metrelik sekizgen kule eklenerek yenilenmiştir.

Lime Kiln eyalette elektriğe de son ulaşan deniz feneri olmuştur. 1940lı yıllarda, İkinci Dünya Savaşı`ndan sonra bağlanmıştır elektrik. 1962 yılında ise otomatik çakar hale getirilmiştir. Bugün fener her beş saniyede bir beyaz ışık çakmaktadır.

Serdar Ölez

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.