DDbtn
PicPath


 

Washington State History Museum  / Tacoma, Washington [Serdar Ölez]

Washington State History Museum  / Tacoma, Washington [Serdar Ölez]

Washington State History Museum  / Tacoma, Washington [Serdar Ölez]

Washington State History Museum  / Tacoma, Washington [Serdar Ölez]

 Washington State History Museum


Tacoma, Washington, ABD
Üzerinde yaşadığı topraklardaki tarih ve geçmiş kültürü yok etmekte bizlere göre biraz daha başarılı olan Amerikan toplumunun bir tarih müzesinde ne sergilediğini merak edip Tacoma`daki tarih müzesini ziyaret ettik. Çok güzel bir bina. Ancak aradığımız yerli-kızılderili tarihi 30-40 metrekarelik bir odaya sıkışmış. Lewis ve Clark adlı iki kaptanın Pasifik okyanusuna çıkış yolu aramak için yaptıkları sefer ve bu sefer sırasında yerlilerle ne kadar güzel ilişkiler kurduklarını anlatan resim ve haritalar sergilenmiş bu küçük odada.

Ardından özel sergi bölümüne giriliyor. Amerika ve dünya tarihini değiştiren 11 Eylül 2001 saldırısını anlatan sergi. Terör her yerde terör, ve acı çeken çaresiz insan görüntüleri derinden etkiliyor insanı. Gezenlerin neredeyse tamamının gözü yaşlı.

.

Ardından geniş bir tarih laboratuarına giriyoruz...Zamanla gelişip değişen teknoloji anlatılıyor. Hedef çocuklar, Yunus çok keyif alıyor bu salonda.

Ve sıra geliyor en muhteşem sergiye... Tacoma`nın bir bölümünün demiryolları HO serisi trenlenle canlandırılmış. Kendimizi kaybediyoruz bu salonda. Trenleri seven küçük ve büyük çocuklar için kaçırılmaması gereken bir sergi...Serdar Ölez


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.