DDbtn
PicPath


 

Neah Bay  / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

Neah Bay  / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

Neah Bay  / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

Neah Bay  / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

Neah Bay  / Olympic Peninsula, Washington [Serdar Ölez]

 Neah Bay

Makah
Olympic Peninsula, Washington, ABD
Amerika Birleşik Devletleri`nin Alaska dışındaki en kuzeybatı ucu. Makah Ulusunun kalbi bugünün balıkçı yerleşimi Neah Bay. Girişte `Makah Ulusuna Hoş Geldiniz` yazısı. Orta halli bir marina, çoğu balıkçı yaklaşık 100 tekne. Bugün balina avcılığına yasalarla izin verilen tek kabile Makah.

Biz kendimize `Kwih-dich-chuh-ahtx` veya `kayaların ve martıların yanında yaşayan insanlar` deriz. Zamanın başından beri bu toprağın kuzeybatı ucunda yaşarız. Binlerce yıldır evlerimizin beşiği olan bu sularda balina, fok ve balık avladık.

Böyle tanımlıyor Makah kabilesi kendisini ve geçmişini. Gururlu bir geçmişi var. Ama bugün diğer tüm kızılderili bölgeleri gibi yoksulluk hemen göze çarpıyor bölgede.


Serdar Ölez

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.