DDbtn
PicPath


 

Yaquina Bay Feneri    / Newport, Oregon [Serdar Ölez]

Yaquina Bay Feneri    / Newport, Oregon [Serdar Ölez]

Yaquina Bay Feneri    / Newport, Oregon [Serdar Ölez]

 Yaquina Bay Feneri

Yapımı: 3 Kasım 1871
Konumu: Lincoln County`de, Yaquina Nehir ağzı
Koordinatlar: 44.624N-124.063W
Görünür Mesafe:
Karakteristik :
Newport, Oregon, ABD
Amerikan hükümeti Yaquina Körfezi’nin girişinde bir fener inşa etmek üzere, 1871’de buranın ilk yerleşimcileri olan Lester ve Sophronia Baldwin’den 500 altın dolara 130 dönüm toprak almış. Fresnel mercekleri de kullanarak, fenerci ve ailesinin orada yaşamasına olanak verecek şekilde Yaquina Bay Feneri’ni yaptırmış.

1873`te buradan 8 mil kuzeyde Foulweather (Fırtınalı) Burnuna bir fener daha yapılması kararı verilmiş. Ancak o dönemde hem denizden hem karadan erişimi son derece zor olan bu buruna yapım malzemeleri taşınamamış. Malzemeler eski fenerden 4 mil kuzeye Yaquina Head’e indirilerek burada inşa edilmiş. Yeni fenerin ışığının çok daha güçlü olması ve aynı yerde iki feneri işletme maliyetinin yüksek olması nedeniyle hükümet sadece Yaquina Head Feneri’nin yanık kalmasına karar vermiş. 1 Ekim 1874`te, yapımından sadece üç sene sonra Yaquina Bay Feneri’nin ışığı bir daha yakılmamak üzere söndürülmüş.

1934 yılında yıkılmak istenilen feneri korumak için Newport halkı ve Lincoln Bölgesi Tarih Topluluğu buldozerlere karşı sivil bir insiyatif oluşturmuş. Yıllar sonra 1974’te Oregon Eyalet Parkları feneri restore etmiş ve 1975’te Ulusal Tarihi Mekanlar listesine alarak ziyarete açmış.


Serdar Ölez


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.