DDbtn
PicPath


 

Susuz Su Perileri / Ankara [Enver Arcak]

Susuz Su Perileri / Ankara [Enver Arcak]

Susuz Su Perileri / Ankara [Enver Arcak]

Susuz Su Perileri / Ankara [Enver Arcak]

Susuz Su Perileri / Ankara [Enver Arcak]

 Susuz Su Perileri


Ankara, Türkiye
Kiminin Napoli, kiminin Viyana Belediyesi`nin hediyesi diye bahsettiği `Su Perileri Heykeli`ni gözlerimle gördüğüm son yer Tandoğan Meydanı`ydı. 1924 yılında Ankara`ya getirilmiş bronz heykel, attığı oklarla aşkın ateşleyicisi Eroslar ve Su Perileri Nymphalar`la bezeli, dünyanın en gezgin heykellerinden biridir. 18 yıldır harap vaziyette duran bu heykelin, tekrardan fıskiyelerinden sular akarak sergilenmesini sağlamak vadesi dolmuş bir borçtur.

Heykelin 1924`de Avrupa`dan Ankara`ya başlayan yolculuğu, o dönemin belediye başkanı konumundaki Asaf Bey tarafından Hacettepe Parkı`na getirilmesi, bir yıl sonrada şimdiki Kızılay Meydanı`na yerleştirilmesiyle sürmüş. 1930`a kadar burada kaldıktan sonra, Gençlik Parkı`nın bulunduğu alana taşınmış, 50`lerde tekrar Hacettepe Parkı`na getirilmesiyle yolculuğu devam etmiştir.

Barok tarzı titiz işçilik ürünü bu heykel, 60`larda Tandoğan Meydanı`na taşınmış, 1992 yılına kadar tanıştığımız bu yerde kalmıştır. Ankaray inşaatı sebebiyle `geçici olarak` kaldırılmasının ardından son görüldüğü yerse, belediyenin park ve bahçeler deposu olmuş. Heykelin talihsiz son yolculuğunun ardından bir kaç yıl önce tekrar hatırlanmasıyla, Resim Heykel Müzesi, Hacettepe Üniversitesi, Makina Kimya Endüstrisi gibi sergilemek isteyen talipler çıkmış olsa da bir sonuç alınamamıştır. Heykeli geçici olarak belediye deposuna kaldırması işini üstlenen mimar Mehmet Emin Çevik heykelin, tekrar Tandoğan`a konulmasını ücretsiz yapabileceğini söylemiş olsa da söylediğiyle kalmıştır.


Enver Arcak
Çocukluğumda annemle bir yere gideceğimiz zaman, \"işeyen çocuklar heykelinin oradan geçecek miyiz?\" diye sorardım. Çocukluğumun anılarından kalma bu heykel kim tarafından yapılmış, gerçekte nereden gelmiş araştırmasına başladığım bugünlerdeyse, kaynağı belirsiz karmaşık bilgiler yığınıyla karşılaştım. Araştırmaya devam edip hakkında daha fazlasını bulmak, dahası Su Perileri\'nin suya kavuşacağı günleri görmek niyetindeyim. Bu amaca yönelik destek olacakların yardımlarını görmek ümidiyle.

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.