DDbtn
PicPath


 

Tahran / Tahran [Enver Arcak]

Tahran / Tahran [Enver Arcak]

Tahran / Tahran [Enver Arcak]

Tahran / Tahran [Enver Arcak]

 Tahran


Tahran, İran
`Neyle gittin?` sorusunun cevabı `ney`-sizdir! Çarşamba gecesi Haydarpaşa`dan yola çıkan Trans Asya Treni, Perşembe sabahı Ankara Garı`na ulaştığında başladı Persler`in topraklarına yaptığım yolculuk. Ankara`dan Tatvan`a kadar raylarda, Tatvan`dan Van`a göl üstünde feribotla sürdü. Van`dan tekrar raylar üstünde devam ettim. İran`a girişim Kapıköy `den yaptım.Üç beş saatlik gecikmeli yolculuk sebebiyle gece yarısıydı ilk İran görüntülerim, kayıtlarım. İlk ayak basışımsa yarım saatlik mola için durduğumuz Tebriz İstasyonu`nda oldu. Pazar sabahı Tahran`a vardım. Çoğu yerdeki pazarlara benzemiyor burada Pazar günü, çünkü o gün `Yekşembe` ve hafta dünden başlamıştır bile!

Firuze Oteli`ndeki havuç reçelinin tatlandırdığı kahvaltının ardından, büyüleyici koleksiyona sahip Cam ve Seramik Müzesi`yle başladı şehir gezintim. Eserler kadar, onların sunumlarının başarısında, seçilen binanın katkısı şüphe götürmez. 19.yy`da inşa edilmiş geleneksel İran tarzının Batı mimarisiyle harmanı yapı, 1978`de müze olmadan önce Farah Pehlevi`nin bürosuymuş. Cam ve Seramik Müzesi`nin takdir edilecek sunum tarzını maalesef İran`ın en önemli arkeolojik eserlerini bünyesinde barındıran Bastan Müzesi`nde göremedim. Bastan Müze`sindeki eserler çok daha iyi bir sunuma layıklar.

1947`de Mahmoud Pakzad tarafından çekilmiş fotoğrafla karşılıyor beni Naderi Kafe. Aynı isimli otelin dekorasyonu; ağır kadife perdeler, mobilyalar ve objeler fotoğrafın çekildiği tarihle yaşıtlar. Bununla ilgili hoşluk, dekorasyonun o dönemin atmosferini yansıtmak üzere yerleştirilmiş olmayıp, gerçekten o zamanlardan kalmış olmasından kaynaklanıyor. Naderi Kafe`deki öğle yemeğinin ardından Mücevher Müzesi`nin paha biçilmez eserleriyle buluşuyorum. Fotoğraf çekiminin yasak olduğu bu müzede; dünyanın en büyük tek parça pembe elması, `Darya-i Nur` (Denizin Işıltısı), 50 binden fazla değerli taşla gezegenimizin görünümünün oluşturulduğu küre, yakut ve elmasla süslenmiş, zümrütlerin bezediği kutu en etkileyici parçalar olarak aklımda kalıyor.

Ziyaret listemde yer alan öyle bir yer vardı ki, şu isimler bu yerin önemi için bana yardımcı olacaktır; Miro`dan, Van Gogh`a, Dali`den Monet`ye, Pollock`tan Warhol`a her müzenin sahip olmak isteyeceği koleksiyona sahip Çağdaş Sanat Müzesi`ydi bu yer. Yukarıda saydığım kişiler ve daha da fazlasına ait sanat eserleri Ahmedinejad döneminde alınan kararla sunumdan kaldırılıp depoya konulduğunu öğreniyorum. Düşünün ki, Humeyni döneminde buraya gelmiş olsaydım bu eserleri görebilmiş olacaktım...Tahran`la ilgili fazlasını, diğer şehirlere yaptığım geziler sonrası tekrar döndüğüm bölüme saklayalım. Tahran`dan bir gece otobüsüyle İsfahan’a geçiyorum.

Enver Arcak


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.


Aklına Estikçe