DDbtn
PicPath


 

San Juan Adaları  / San Juan County, Washington [Serdar Ölez]

San Juan Adaları  / San Juan County, Washington [Serdar Ölez]

San Juan Adaları  / San Juan County, Washington [Serdar Ölez]

San Juan Adaları  / San Juan County, Washington [Serdar Ölez]

San Juan Adaları  / San Juan County, Washington [Serdar Ölez]

San Juan Adaları  / San Juan County, Washington [Serdar Ölez]

San Juan Adaları  / San Juan County, Washington [Serdar Ölez]

San Juan Adaları  / San Juan County, Washington [Serdar Ölez]

San Juan Adaları  / San Juan County, Washington [Serdar Ölez]

 San Juan Adaları


San Juan County, Washington, ABD
San Juan Adaları Washington eyaletinin en kuzey batı köşesinde, Seattle`ın yaklaşık 80 mil kuzeyinde yer alır. Tabiatının zenginliği, dengeli iklimi ve adalara özgü rahat yaşam şekli bu adaları Amerika Birleşik Devletleri`nin en çok tercih edilen yerlerinin arasına taşımış. Adalar grubu toplam 743 ada, rif ve kayalıktan oluşuyor. Bunların sadece 172`si isimlendirilmiş. 20 kadarında yıl boyu yaşayanlar var. Denizin gelgit ile yükselmesi sırasında bu kara parçalarının sayısı 428`e kadar düşüyor. En büyük dört adaya Anacortes`ten düzenli feribot seferleri var, bunlar San Juan, Orcas, Lopez ve Shaw Adaları. Waldron, Stuart, Blakely ve Decatur Adalanında da önemli ölçüde yerleşim var, ancak buralara sadece küçük tekneler ve deniz uçakları ile ulaşılabiliyor. Daha küçük bir kaç ada ise bazı zengin ailelerin mülkiyetinde.

San Juan Adasındaki Friday Harbor kenti bölgenin en büyük ticari merkezini oluşturuyor ve belediye idaresine sahip tek kent olduğu için bölgenin idari merkezi kabul ediliyor. Orcas Adasındaki Eastbond köyü ise bölgenin ticari açıdan ikinci önemli yerleşimi.

Başlangıçta balıkçı, çiftçi ve çobanlardan oluşan emek yoğun bir nüfusa sahip olan adalar 1970`lerden sonra oldukça değişmiş. Geleneksel yaşan şekli yüksek gelirli turizm karşısında yenik düşmüş. Hem Kanada`da hem Amerika`daki birçok kişi büyük şehirlerin baskısından kısa sürelerle kurtulmak için San Juan Adalarını bir alternatif olarak görmeye başlamışlar.Tarihçe

San Juan Adaları, okyanus altında batık bir sıradağ dizininin en yüksek noktaları. Bu batık dağlar önceleri Kanada`nın Vancouver Adasına oradan da ana karaya bağlıymış. Tarihçiler tarafından San Juan Takımadalarının Asya ve bugünkü Kuzey Amerika arasında ticaret yolu olduğuna dair bulgular da raporlanmış. Adaların ilk yerleşimcileri Lummi ulusunun kızılderilileriymiş. 18.yüzyılda İngilizler ve İspanyolların bu cennet parçasını keşfetmesinin ardından kızılderililerin egemenliği burada da son bulmuş. İlk olarak İngiliz avcıları ve koyun çobanları yerleşmiş adalara. Ardından Kanada`nın Caribou bölgesinden eli boş dönenler gelmiş. Kısa sürede dar gelmiş ada yeni yerleşimcilere. San Juan Adasındaki bir Amerikan yerleşimci patates tarlasına dadanan bir domuzu vurmuş. Ama talihsizliğe bakın ki domuzun sahibi İngilizmiş. O dönemde Amerika-Kanada arasındaki sınırın kesin olarak tanımlanamamasından da yararlanan domuzun sahibi ortalığı ayağa kaldırmış. İngiliz otoriteleri domuz katilini tutuklamak için adaya gelmişler. Amerikalılar karşı koyunca adanın etrafını İngiliz donanmasından gemiler sarmış. Ancak iki ülkenin sağ duyulu yöneticileri kesin sınır belirleninceye kadar adaları ortaklaşa işgal etmekte karar kılmışlar. 1872`de Almanya`nın Kaiser`i hakemliğinde ada Amerikalıların olmuş ve bu olay da Amerika ve Büyük Britanya arasındaki son çatışma olarak tarihteki yerini almış.

Serdar Ölez

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.