DDbtn
PicPath


 

Bizim Viyanamız VI / Viyana [Figen Balamur Uğur]

Bizim Viyanamız VI / Viyana [Figen Balamur Uğur]

Bizim Viyanamız VI / Viyana [Figen Balamur Uğur]

 Bizim Viyanamız VI

Günlük tefrika: 1.gün , 2.gün , 3.gün , 4.gün , 5.gün , 6.gün , 7.gün
Viyana, Avusturya
Bu gün Cuma, Gamze izin aldı ve bize katıldı. Sabah kahvaltının ardından hep beraber önce otobüs sonra metro ile Viyana’nın çıkışına doğru yaklaşık merkezden 10 km güneyde Schloss Schönbrunn’a vardık. Viyana’da toplu taşım öyle rahat, hızlı ve konforlu ki hiç özel araç ihtiyacı duyulmuyor. Medeniyet işte.

Schönbrunn Sarayı, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Kraliyet yazlık sarayı. 1400 odası varmış. Schönbrunn Sarayı’nın ve bahçesinin yapımı ancak 1744-1749 yılları arasında imparatoriçe Maria Theresia tarafından tamamlatılmış ve 1996 yılında Dünya Mirası Listesi’ne alınmış.

Viyana içindeki Hofburg sarayını gezerken Schönbrunn u da kapsayan komple bir bilet almıştık. Burası Hofburg’un bire bir küçültülmüşü gibi. Geniş, rengarenk çiçekli bir bahçesi var.
Bahçenin üst tarafına ‘’Gloriette’’ adlı, neo-klasik sütunlardan oluşan bir seyir terası yaptırılmış. İmparator, eskrim yapılması ve eğlenceli avlanma bölgesi olarak hizmet vermesi için alana, sülünler, ördekler, karaca ve damızlık domuzu getirilmesini emretmiş. Schönbrunn adı da, yakınlarda bulunan güzel bir pınarın adından geliyormuş.

Burası bir kompleks aslında. Saray, bahçeleri, sarayın karşısında yer alan Zafer Takı (Gloriette) İmparatorluk Saray Araçları Müzesi, Çocuk Müzesi ve Hayvanat Bahçesi ile Palm House sarayın içinde gezilecek yerler arasında.

Bizim önceliğimiz çocukların günlerdir heyecanla beklediği 1700`lerde kurulmuş Kraliyet hayvanat bahçesi idi. Avrupa`da pek rastlanmayan Panda, Koala, Su aygırı ve Karınca Yiyen gibi hayvanları görme şansına sahip olabilirsiniz ama koala ve panda bize kendisini göstermedi. Karınca yiyen çok komikti, porno film yıldızı gibi görüntüler sergileyip herkesi gülmekten kırdı.
Doğal ortamlarına çok yakın çok geniş alanlarda yaşayan, keyfi isterse kendini gösteren bu hayvanları görebilmek için kilometrelerce yürüdük ama değdi doğrusu. Ah bir de panda yı görebilseydik.

2 adet bitki labirenti de çok ilginç ve eğlenceli idi.
Tabii tüm buraları gezmeyi bitirdiğimizde sarayın kapanış saati geldiği için yine içini gezemedik. O da bir sonraki sefere kaldı.

<<<Önceki Gün ۩ Sonraki Gün>>>


Figen Balamur Uğur

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.