DDbtn
PicPath


 

Bizim Viyanamız VII / Viyana [Figen Balamur Uğur]

Bizim Viyanamız VII / Viyana [Figen Balamur Uğur]

Bizim Viyanamız VII / Viyana [Figen Balamur Uğur]

Bizim Viyanamız VII / Viyana [Figen Balamur Uğur]

 Bizim Viyanamız VII

Günlük tefrika: 1.gün , 2.gün , 3.gün , 4.gün , 5.gün , 6.gün , 7.gün
Viyana, Avusturya
29 Haziran Cuma, son gün. Buruk bir şekilde uyandık. Hepimiz Viyana’ya çok alıştık, burası gezmesi, yaşaması zevkli, kolay ve çok keyifli bir şehir.

Yıllardır hobimiz olan evde şarap yapımı sebebiyle, bağlara, şarap yapımına ve tadımlarına gittikçe artan bir ilgimiz var. Bu sebeple son günümüzü 19. bölgede Viyana’yı tepeden gören, üzüm bağları ve ormanlık bir bölge olan Grinsig, Cobenzl ve Kahlenberg’e ayırdık. Metro çalışmıyor ama normal belediye otobüsü ile ulaşım var. Otobüsün son durağı olan Kahlenberg de indik, tepeden Viyana’yı ve Tuna nehrini seyrettik. Avusturyalılar Osmanlılara karşı zafer kazanan herkese bir kilise yapmışlar. Tepede yine bu amaçla yapılmış bir kiliseyi gezdik.

Amacımız Viyana’nın olmazsa olmazlarından Heurigeleri (Heurige şarap bağ bozum evleri) ve bağları gezmekti. Özellikle haziran ayı başında yeni mahsul şarap çıktığı vakit Polkalar ve Avusturya Halk Şarkıları eşliğinde ziyafetler, eğlenceler düzenlenirmiş Heurige’lerde.

Kahlenberg’de Waldseilpark’a rastlayana kadar plan buydu. Bu muhteşem dağcılık parkı ile karşılaşınca evdeki hesap çarşıya uymadı. Bir diğer hobimiz olan dağcılık, çocuklardaki tırmanma ve macera tutkusu ile tüm günü parkta geçirdiğimiz gibi, uçak saatine eve zor yetiştik.

Mavi, kırmızı ve siyah olmak üzere 3 farklı zorluk derecesine sahip ve farklı yüksekliklerde yer alan parkurların bulunduğu bir tırmanma, dağcılık ve macera kompleksi burası. Herkes kendi seçimini yapıp kendi ritminde çok güzel vakit geçirebiliyor. Oldukça yüksek ve heyecan verici noktalar olsa da son derece güvenli. Siyah parkurların ciddi anlamda zor olanları var, kendi seviyeni tam olarak belirlemeden girdiğin bir siyah parkurdan yarı yolda geri de dönemeyeceğin için zor anlar yaşayabilirsin.

Bol adrenalinli bir günün sonunda kurt gibi acıkmış ekip yine aynı tesisin cafe kısmında yemeklere saldırdı. Güzel Viyana lezzetleri ile Viyana gezimizi noktalamış olduk. Gamze de doğumgünün de unutamayacağı bir macera yaşamış oldu. Tadı damağımızda kalan tatilin aşağıdaki son karesi ile Viyana ya veda ettik.

<<<Önceki Gün


Figen Balamur Uğur

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.