DDbtn
PicPath


 

Wallace Falls State Park  / Sultan, Washington [Serdar Ölez]

Wallace Falls State Park  / Sultan, Washington [Serdar Ölez]

Wallace Falls State Park  / Sultan, Washington [Serdar Ölez]

Wallace Falls State Park  / Sultan, Washington [Serdar Ölez]

Wallace Falls State Park  / Sultan, Washington [Serdar Ölez]

Wallace Falls State Park  / Sultan, Washington [Serdar Ölez]

 Wallace Falls State Park


Sultan, Washington, ABD
Washington Eyaleti`nin ormanları, gölleri ve şelaleleri doğa severler için her zaman dillere destandır. Ancak Wallace Falls Ulusal Parkı Washington`un en görkemli ikonlarından birisidir. Parkın doğal yapısı neredeyse bütünüyle korunmuş, yine sadece doğal malzemeler kullanılarak orman içerisinde dolaşacak, şelale ve göllere ulaşacak 35 km yol yapılmış. Güzelliğe doyamayıp gecelemek isterseniz ayrılı alanlarda kendi getirdiğiniz çadırlarda veya küçük bir ücretle kiralayabileceğiniz çadır ve bungalovlarda kalabilirsiniz.

Wallace Falls`a ilk kez ocak sonlarında Yunus, Şule ve ben günübirlik gitmiştik. Öğleden sonra üç gibi arabamızı park edip ağaçların arasındaki patikadan şelalelere doğru yürümeye başladık . Ağaçlar çok sık ve yüksek, patikaya ulaşabilen güneş ışığı ise oldukça sınırlıydı. Parkur inişli çıkışlı ve hava buz gibiydi. İlerledikçe terliyor, dinlendikçe üşüyorduk. Saat dördü geçtiğinde pes ettik, günün son ışıklarını kaybetmeden arabaya geriye dönüp arabaya ulaşmalıydık.

Şubat ortasında bir deneme daha yaptık bu kez hazırlıklıydık, GPS, atıştıracak bir şeyler, bir kaç şişe su, ilk yardım çantamız, ve her sıcaklığa uyum sağlayabilmek için kat kat giysiler. KDK (Kel Dalgıçlar Kulübü) üyesi arkadaşım Celal`de bize katıldı. Sabah kahvaltıdan sonra hemen yola koyulduk.

Seattle`dan Wallace Falls`a gitmek için önce I5`ten kuzeye, sonrada SR2`den doğuya ilerlemek gerekiyor. Gold Bar kasabasına gelince bir tabela sizi kuzeye dağın içine doğru yönlendiriyor. Ve park yerine ulaşıp arabanıza veda ediyorsunuz. Buradan sonra şelaleye ulaşmak için iki farklı patika var. Biz WoodyTrail i tercih ettik. Ağaçların arasından bir kaç küçük şelaleye uğrayarak büyük şelaleye ulaşıyorsunuz. Toplam yol 2.7mil, ve 300 feet`ten başlayıp 1800 feet`e kadar çıkıyor. Bu patikaya bisikletçiler alınmıyor. Onlar sadece daha kolay ancak daha uzun olan diğer patikayı kullanabiliyorlar. Orası da 3.2 mil. Bu da yetmiyor derseniz büyük patikadan Wallace gölüne ayrılan yola geçip gölün etrafındaki 12 millik parkuru deneyebilirsiniz.

Evet kısa ama yorucu bir parkur. Ama fırsat varsa mutlaka denenmeli. Yemyeşil ormanın arasından çıkıp, köpüre köpüre 250 ft aşağı düşen suyun sesi mutlaka duyulmalı.

Serdar Ölez

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.