DDbtn
PicPath


 

Batum Botanik Bahçesi / Batum [Yelda Kovuk]

Batum Botanik Bahçesi / Batum [Yelda Kovuk]

Batum Botanik Bahçesi / Batum [Yelda Kovuk]

Batum Botanik Bahçesi / Batum [Yelda Kovuk]

Batum Botanik Bahçesi / Batum [Yelda Kovuk]

Batum Botanik Bahçesi / Batum [Yelda Kovuk]

Batum Botanik Bahçesi / Batum [Yelda Kovuk]

Batum Botanik Bahçesi / Batum [Yelda Kovuk]

Batum Botanik Bahçesi / Batum [Yelda Kovuk]

 Batum Botanik Bahçesi


Batum, Gürcistan
Batum’a 9 km uzaklıkta ki Batum Botanik Bahçesi Yeşil Burun (Green Cape/ Mtsvane Kontskhi) bölgesinde yer alıyor. Tarihte Sasire Keli olarak anılan bölgeye, Rus turistler tarafından muhteşem yeşil doğasından dolayı “Yeşil burun” adı verilmiş. Gürcistan’ın en güzel beldelerinden biri olan bölge, deniz seviyesinden 70-92 m yükseklikte. Farklı iklim ve bölgelere ait bitkilerin yan yana olduğu Dünya da bir benzerinin olmadığı söylenen bahçe de binlerce türde muhteşem güzellikte bitkiler sergilenmekte.
Rus Botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov (1862-1914) tarafından 1880 li yıllarda kurulan bahçenin resmi açılışı 1912 de yapılmış. Bahçenin tasarım ve düzenlemesinde Krasnov’a, Fransız gezgin D’Alphonse ve Gürcü ziraatçi-dekoratör Iason Gordeziani yardımcı olmuş. 1914 de ölen Krasnov’un mezarı Batum Botanik Bahçesinde. İçerisinde 5000’den fazla bitki türü barındıran Batum Botanik Bahçesinde, 104ü Kafkas kökenli ve geri kalanı yabancı flora örneği olmak üzere 2037 ağaç ve odunsu bitki, 1200 gül türü var. Eskiden Gürcistan Bilim Akademisi tarafından yönetilen Batum Botanik Bahçesi, 2006′ dan itibaren bağımsız bir enstitü tarafından yönetiliyor ve botanik alanlarında bilimsel çalışmalar yapılıyor.
Bahçe şehir merkezinden yaklaşık 15 dakika sürüyor. Park giriş ücreti (6 Lari). Eğer sizi bekleyebilecek biri var ise bir kapısından girip diğer kapısından çıkmak en akıllıca olan yöntem. Çünkü yaklaşık 2-3 saat süren ve rampalı bölümleri de olan parkın yürüme rotası bir hayli yorabiliyor. Bir de üstelik ara patika yollara da girmek isterseniz tüm bir gününüzü geçirebileceğiniz bir mekan Botanik bahçesi. Ücrete tabi akülü arabalarla da gezebilirsiniz. Belirli yerlerde fotoğraf çekmeniz için duruyorlar ama yürüyerek zevkini çıkarın bence. Ana yürüyüş rotası üzerinde, rotanızı belirleyebileceğiniz yön tabelaları mevcut. Aynı zamanda her bitki ve ağacın üzerinde de Latince adını ve memleketini gösterir bilgi etiketleri mevcut. Bölümlerin ve parkların kısa geçmişi ve bilgisini içeren tabelalar da bulunmakta.
108. 7 ha lık bir alan üstüne kurulu bahçe Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği 9 bölgeye ayrılmış. Ayrıca Upper Park, Lower park ve Giorgi Gabrichidze Seaside Park olarak adlandırılan 3 parkı da bünyesinde bulunduruyor bahçe.
Lower Park (Aşağı Park) Botanik bahçenin ana girişinden başlıyor. Parkı Fransız gezgin M. D’Alphonse 1881 de bölgeye geldiğinde bir küçük Riviera yaratmaya karar verimiş ve Fransadan getirttiği manolya, zakkum, selvi gibi dekoratif bitkileri dikmiş. Park 1950 de Botanik bahçeye katılmış. 10 ha yüzölçüme sahip.
Upper Park (Yukarı Park) botanik bahçenin en dikkat çekici yerlerinden biri. Kemer şeklinde düzenlenmiş Japon Çamı ile başlıyor park. Bölge 1892 de botanikçi Pavel Tatarinov tarafından satın alınmış. Şu an ki idari bina da 1902 de Tatarinov tarafından yaptırılmış. 11 ha yüzölçümü. 2012 yılı Ekim ayında bahçenin 100. yılı sebebiyle bahçenin bu bölümüne kurucularından Gürcü Iason Gordeziani’nin ismi verilmiş.
Giorgi Gabrichidze Seaside Parkı (sahil parkı) ise Botanik Bahçesinin Kuzey-Batısında ki 4 ha ovalık alanı kaplıyor. Zengin ve çeşitli, dekoratif ve otsu bitki topluluğu ile ayırt ediliyor.

Meyve ağaçları ve dekoratif bitkilerin sergilendiği Güney Amerika bölümü 0, 8 ha lık bir alana kurulmuş. Yeni Zelanda bölümü (1, 18 ha) ise yaz-kış çiçek açan çok renkli ve şekilli bitkileriyle dikkat çekiyor. Avustralya Bölümü (6 ha) çoğunluğu okaliptüs ağacı olmak üzere, bahar aylarının ilk günlerinde sarı çiçek açan Akasya ağacının da aralarında olduğu 70 tür Avustralya‟ ya özgü bitkinin sergilendiği bir bölüm. 2, 5 ha lık alana yayılmış olan Himalaya bölümünde ise servi grupları, Himalaya sedir ve bambu grupları ile cüsseli çam ağaçları, Himalaya köknar ağacı, gümüşi Göknar-ağaç, huş, Ateş dikeni, Manolya gibi ilginç bitkiler toplanmış. Bahçenin kurucusu ve ilk yöneticisi Andrey Krasnov’un mezarı ile son bulan ve 0. 15 ha lık alana kurulu Meksika bölümünde ise sıcak ve kurak iklim bitkilerinden örnekler bulunmakta. Doğu Asya bölümü ise tür zenginliğinin yanında 6. 05 ha lık oldukça geniş bir yer kaplıyor. Doğu Asya tarım bitkileri yanı sıra, dekoratif birçok çalı, ağaç ve otsu bitkilerden oluşan bu bölümde aynı zamanda minyatür bitkiler de bulunmakta. Kuzey Amerika bölümünde (7 ha) ise Pasifik okyanusu ve Güneybatı Amerika yaylalarında yetişen yaprak döken veya dökmeyip her dem yeşil kalan bitki türleri bulunmakta. Akdeniz bölümü bahçenin kuzeybatı bölümünde 3 ha lık bir alanı kaplamakta, Avustralya ve Kuzey Amerika bölümleri ile sınır komşusu. Bu bölümde sergilenen bitkiler Akdeniz`e özgü ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) nin Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin listelendiği Kırmızı Listesi içinde bulunan türler var. Ve Kafkasya Nemli Suptropik Bölümü. Adından da anlaşıldığı gibi Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yetiştirildiği, nesli tükenme tehdidi altında bulunan nadir odunsu ve otsu bitkilerin yer aldığı bir bölüm. Eşsiz Kolşik ormanı en ilgi çekici bölümlerinden.

Bahçe alanı içinde günlük yaşamına devam eden sakinlerin bulunduğu evler de var. Bu evlerde yiyecek-içecek satışları yapılıyor. Evlerin çitlerine asılı el yazılarıyla yazdıkları tabelalarında Türkçe çay –kahve yazısından bu sonuca vardık. Nefis kokular, huzur veren, her türlü rengi içinde barındıran manzara ve tabiat sesi eşliğinde yaptığınız yürüyüş sonunda dinlenmek isteyebilirsiniz. Bu durumda parkın Chavaki çıkışında ki kafe sanırım gideceğiniz yer olacaktır. Tüm gününüzü huzur veren bir tablo eşliğinde geçirebileceğiniz bu güzel mekana giderken ayağınıza rahat bir ayakkabı giymeyi unutmayın. İyi geziler, iyi seyirler, iyi eğlenceler….

Yelda Kovuk

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.