DDbtn
PicPath


 

Çeşnigir Köprüsü / Kırıkkale [Serdar Ölez]

Çeşnigir Köprüsü / Kırıkkale [Serdar Ölez]

Çeşnigir Köprüsü / Kırıkkale [Serdar Ölez]

Çeşnigir Köprüsü / Kırıkkale [Serdar Ölez]

Çeşnigir Köprüsü / Kırıkkale [Serdar Ölez]

Çeşnigir Köprüsü / Kırıkkale [Serdar Ölez]

Çeşnigir Köprüsü / Kırıkkale [Serdar Ölez]

Çeşnigir Köprüsü / Kırıkkale [Serdar Ölez]

Çeşnigir Köprüsü / Kırıkkale [Serdar Ölez]

 Çeşnigir Köprüsü

39.580833°N, 33.429167°E
Kırıkkale, Türkiye
Geçtiğimiz bayramı Ankara`dan günübirlik ulaşabileceğimiz yerlere giderek değerlendirdik. Kesikköprü, Bayındır Barajı, Büyük Camili Köyündeki Bisiklet Fabrikası, Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Kaman Japon Bahçesi... Kaman`dan dönüş yolunda, Karakeçili ilçesi ile Köprüköy arasında, Kızılırmak`ın kıyılarını birbirinr bağlayan kemerli köprü dikkatimizi çekti. Hemen o yöne doğru saptık. Köprünün üstü kalabalıktı. Civar yerleşimlerden gelen olta balıkçıları, mangalcılar ve hatta düğün resimleri için bu köprüyü tercih etmiş bir çift...

Köprü üzerinde ayak üstü sohbet ettiğimiz Tahsin oltasını suya daha yeni atmıştı. Umudu turna yakalamaktı, ama bugün geç kaldığından yakınıyordu. Bir yandan oltasını ustalıkla suya atıp çekerken bir yandan da köprü hakkında ard arda sorduğum soruları yanıtlamaya çalışıyordu. Söylediğine göre köprü çok eskiymiş. Yapıldığı tarih tam olarak bilinmiyor ama 13. yüzyılda Büyük Selçuklu Devleti zamanında yapıldığı tahmin ediliyormuş. Söylediğine göre Ankara Muharebesi’ne giderken Timur ordularını bu köprüden geçirmiş. Tahsin bir süre sonra sıkılmış olacak ki bana köprünün doğu ucunda duvara yazılı bilgileri okumamı önerdi.

Bilgili kişiymiş Tahsin, bana aktardığı bilgiler devletin duvara yazdıklarından daha derindi. Gerisini açık kaynaklardan tamamlıyorum:

Bilinen kaynaklara göre Çeşnigir Köprüsü ve yakınında bulunan han Selçuklular’a aittir. Yapılış tarihine ait elimizde kesin bilgiler yoktur. Ancak köprünün 13.yüzyıla tarihlenen Selçuklu eseri bir köprü olduğu belirtilir. 1402 yılında Ankara Savaşı’na ilerleyen Timur ordusu da bu köprüyü kullanmıştır. Çeşnigir Köprüsü Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi esnasında Mimar Sinan tarafından yeniden yapılmıştır. Kapulukaya Barajı’nın faaliyete geçmesinden önce yol güzergâhı olarak kullanılırken, sonraları köprünün ayak kısımları baraj suyun içinde kalmıştır. 110m uzunluğunda 6m genişliğindeki köprü kayalık arazide sağlam temeller üzerine oturur. Kızılırmak içinde sağlam bir zemine oturabilmesi için orta bölümde belirgin bir eğim vardır. 18,6m orta açıklığa sahip köprünün 3 adedi suyun yükselmesi halinde akışı sağlamak ve köprünün ağırlığını hafifletmek amacıyla yukarıda, 9 adedi de aşağıda olmak üzere 12 göze sahiptir. 1989 yılına kadar araç trafiğine açık olan köprü Kapulukaya Barajı`nın yapımından sonra, su seviyesinin yükselmesi sebebiyle kullanılamaz duruma gelmiş ve araç trafiğine kapatılmıştır. Çeşnigir Köprüsü, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararı gereğince 23.07.1990 tarihinde tescil altına alınmıştır. Cumhuriyet Dönemi`nde çeşitli tarihlerde onarım gören köprü, son olarak 2010 yılında Kara Yolları 4. Bölge Müdürlüğü`nün çalışmaları sonucunda restore edilmiştir.


Rastgele Tahsin, günün bereketli olsun...

Serdar Ölez

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.