DDbtn
PicPath


 

Abughamir Kilisesi / Kars [Serdar Ölez]

Abughamir Kilisesi / Kars [Serdar Ölez]

Abughamir Kilisesi / Kars [Serdar Ölez]

Abughamir Kilisesi / Kars [Serdar Ölez]

Abughamir Kilisesi / Kars [Serdar Ölez]

 Abughamir Kilisesi

Diğer adlar: Abukhamrents Kilisesi; Polatoğlu Kilisesi; Church of Saint Gregory of The Abughamir Family; Church of the Abughamrents; Chapel of Shushan Pahlavun.
Kars, Türkiye
Ani surları içerisinde bulunan bu yapının kitabesinde yazdığına göre burası; Ermeni Bahlavuni hanedanından Prens Krikor’un emriyle kardeşi Hamze ile kızkardeşi Seda için dinlenme yeri olarak yaptırılmış ve Aziz Krikor Lusavoriç’in adına sunulmuştur. Kilise 994 yılında yapılmış, daha çok XVII.yüzyılın çok apsitli kilise tipleri örnek alınmıştır. Kilisedeki kitabelerde 1047 yılında Selçuklularla yapılan bir savaşta ölen Ermeni kahramanlardan Vahram Bahlavuni’nin ismi sık sık geçmektedir. Kilise içten daire, dıştan yonca planlı altı apsitli bir yapıdır.

Bu plan şekli merkezi planlı, rotundalardaki nişlerin derinleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir. Taş yontma sanatının en güzel örneklerini ortaya koyan bu yapının masif duvarları üçgen nişlerle hafifletilmiş ve buralara açılan ince uzun altı pencere ile de ibadet mekanı aydınlatılmıştır. Yapının üst örtüsünü oldukça yüksek kasnaklı konik bir çatı meydana getirmektedir. Çatıya 12 pencere bulunmaktadır.

Yapı bir aile kilisesi olarak inşa edildiğinden etrafında aileye ait mezarlar yer almaktadır. 2012 yılındaki restorasyon sırasında kilisenin çevresindeki dolgu temizlenmiş, bu işlem sırasında insan kemikleri ve seramik parçalarına rastlanmış, mutfak işlerinde kullanılmış çeşitli ocak kalıntıları bulunmuştur. Kazı ve restorasyonu yürüten Pamukkale Üniversitesi tarafından yapılan garip açıklamada bu buluntuların tahrip olmamaları için de inceledikten sonra üzerilerinin tekrar toprakla kapatıldığı belirtilmiştir.

Serdar Ölez


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.