DDbtn
PicPath


 

Fransa`nın Portofino`su / Collioure [Yelda Kovuk]

Fransa`nın Portofino`su / Collioure [Yelda Kovuk]

Fransa`nın Portofino`su / Collioure [Yelda Kovuk]

Fransa`nın Portofino`su / Collioure [Yelda Kovuk]

Fransa`nın Portofino`su / Collioure [Yelda Kovuk]

Fransa`nın Portofino`su / Collioure [Yelda Kovuk]

Fransa`nın Portofino`su / Collioure [Yelda Kovuk]

Fransa`nın Portofino`su / Collioure [Yelda Kovuk]

 Fransa`nın Portofino`su


Collioure, Fransa
Collioure, Güney Fransa`nın Akdeniz kıyısında 13. Yüzyıldan kalma Kraliyet Şato-Kalesi, renkli cepheli evleri, küçük çakıllı plajları, kafe terasları ,masmavi denizi ve renkli kayıkları ile bohem bir tatil kasabası. İspanya`ya sadece 25 km uzaklıktaki Collioure, katalanlarla ortak bir tarihi ve kültürü paylaşıyor. Baskıcı dönemlerde Katalonya’dan Fransaya çok göç olmuş. Özellikle Collioure bölgesine. Öyle ki bir yüzyıldan daha kısa bir süre önce, çoğu yerli halk Katalanca konuşuyormuş. Collioure , temmuz ve ağustos aylarında Fransız tatilciler arasında oldukça popüler olsa da birçok gezgin için henüz büyük ölçüde keşfedilmemiş bir kasaba .Antik çağlardan beri bir sanat ve tarih şehri olan Collioure , tarihi ve olağanüstü mimarisi ile keşfedilmeyi bekliyor.

Şehre girer girmez kendinizi kartpostalın içine girmiş gibi hissediyorsunuz. Kapısı , dış cephesi,çatısı her biri farklı renklerde olan evleri , şatosu ve deniziyle bir tablo konusu olmaya değecek güzellikte birşehir. Nitekim olmuş da. Fovizm akımının (Fauvizm -göz alıcı ve canlı renklerin kullanılması) öncülerinden ve 20. Yüzyılın en önemli ressamlarından Henri Matisse ve Andre Derain 1905 yazında kaldıkları süre boyunca resimler yapmışlar. Şehirde bu resimlere ilham kaynağı olan manzaraları çerçeve ile bakış açışı sağlayan noktalar yapılmış.

Colliure`de görülecek yerlerden birkaçı;

KRALİYET ŞATOSU (CHATEAU ROYAL)
Bir kayalık üzerinde yükselen 12. yüzyıldan kalma şato farklı dönemlerde, farklı krallıklara, farklı amaçlarla hizmet vermiş. 13. yüzyılda Mayorka Kralları`nın yazlık eviyken,14.yüzyılda Aragon kralları şatoyu askeri amaçla kullanmışlar.1939 da hapishane olarak kullanılmış. Günümüzde ise halka açık ve çeşitli etkinliklere hizmet veriyor.

AZİZ VINCENT ŞAPELİ (LA CHAPELLE SAINT-VINCENT):
Üzerine inşa edildiği kaya bir zamanlar bir adaymış. Efsaneye göre, St. Vincent 303 yılında bu adada şehit olmuş. 1701 yılında azizin yeni kalıntılarının gelişi için inşa edilmiştir.

MELEKLERİN HANIMI KİLİSESİ ( EGLISE NOTRE DAME DES ANGES )
1684 yılında inşa edilen kilise sade görünümüne rağmen, Katalan sanatçı Joseph Sunyer tarafından tasarlanan altınla kaplama ahşap oymadan yapılmış aşırı süslü bir sunağa sahip.Kilisesinin çan kulesi bir zamanlar bir deniz feneriymiş.

ANTONİO MACHADO`NUN MEZARI: Şair Yahya Kemal Beyatlı`nın da etkilendiği ünlü şair Antonio Machado`nun mezarı da Collioure`de. İspanya Cumhuriyeti`nin güçlü bir destekçisi olan İspanyol şair,1939`un başlarında İspanya iç savaşında Franco`ya karşı yazıları sebebiyle kaçarak Collioure`ye gelmiş ve kısa bir süre sonra bu şehirde ölmüş.Mezarı her yıl binlerce İspanyol ziyaret ediyormuş.

Ayrıca Henri Matisse`in tablolarını içeren Modern Sanat Müzesini, 14. yüzyıldan kalma bir yel değirmeni olan Moulin de Collioure `ı , Fort St. Elme ve orada bulunan ortaçağ silahları ile ilgili müzeyi de görebilirsiniz.

Eğer yaz döneminde giderseniz, plaj ve denizin tadını çıkarabilir, birbirinden güzel butik mağazalarda lokal sanatçıların eserlerini satın alabilirsiniz .Collioure ayrıca şarabı ve ödüllü Collioure ançuezi ile de ünlü, bunlarında tadına bakıp satın alabileceğiniz dükkanlar da mevcut.


Yelda Kovuk


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.


BavulumdanKelimeler