DDbtn
PicPath


 

 Çamlık Tren Müzesi / İzmir [Yelda Kovuk]

 Çamlık Tren Müzesi / İzmir [Yelda Kovuk]

 Çamlık Tren Müzesi / İzmir [Yelda Kovuk]

 Çamlık Tren Müzesi / İzmir [Yelda Kovuk]

 Çamlık Tren Müzesi / İzmir [Yelda Kovuk]

 Çamlık Tren Müzesi / İzmir [Yelda Kovuk]

 Çamlık Tren Müzesi / İzmir [Yelda Kovuk]

 Çamlık Tren Müzesi / İzmir [Yelda Kovuk]

 Çamlık Tren Müzesi / İzmir [Yelda Kovuk]

 Çamlık Tren Müzesi


İzmir, Türkiye
Çocukların çok sevdiği trenlerin sergilendiği, nostaljik ve eğlenceli bir müze Çamlık Tren Müzesi. İzmir Selçuk`a bağlı Çamlık köyünde ki müze Türkiye ve Avrupa`nın en büyük açık hava tren müzesi. 1991 yılında kurulmuşç

Burası aynı zamanda Türkiye`nin ilk istasyonu imiş.1856 yılında İngilizler tarafından inşa edilmiş. Bu hatta ki en yüksek nokta olduğu için ana türkiyenin ilk demiryolu hattı olan İzmir-Aydın demiryolunun merkez istasyonu olmuş.1939 yılında faaliyeti durmuş çünkü tüneller büyüklük açısından yetersiz kalınca yeni tüneller açılmış ve yeni bir istasyon yapılmış.

İlk ismi Aziziye imiş.1937 yılında Atatürk`ün doğası sebebiyle Çamlık adı vermesiyle o isimle anılmaya başlanmış.

Müzede 1856-1952 yılları arasında yapılmış lokomotifler sergileniyor. Bunların dışında su ve yakıt tankları, vinçler, vagonlar,bakım ve kurtarma amaçlı ekipmanlar da bulunuyor.

Lokomotiflerden biri odunla çalışan 19. yy İngiliz George Stephenson yapımı lokomotif. Diğerleri ise buharlı.

Manevi anlamda değerli ve önemli bir vagon var ki o da büyük önderimiz Atatürk`ün seyahatlerinde kullandığı ve 1937 yılında eski adı Aziziye İstasyonuna gelerek Ege Harekatı` nı yönetirken kaldığı vagon . Heyecan verici ve duygulu bir ortam.Orijinal haliyle muhafaza edilip, bakımı yapılıyor. Müze alanı içerisinde bir Atatürk Odası da var.

İşletme özel ve ücretli ancak içerde ki restoranda yemek yenmesi durumunda bedava.

Yelda Kovuk

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.