DDbtn
PicPath


 

Bandon / Bandon, Oregon [Serdar Ölez]

Bandon / Bandon, Oregon [Serdar Ölez]

Bandon / Bandon, Oregon [Serdar Ölez]

Bandon / Bandon, Oregon [Serdar Ölez]

Bandon / Bandon, Oregon [Serdar Ölez]

Bandon / Bandon, Oregon [Serdar Ölez]

Bandon / Bandon, Oregon [Serdar Ölez]

 Bandon


Bandon, Oregon, ABD
Bandon 1936 yılında çok büyük bir yangın yaşamış. Şehrin büyük bir kısmı yokolmuş. Yangından kurtulan sınırlı sayıdaki bina bugün eski şehri (Old town) oluşturuyor, burası hediyelik eşya dükkanları, galeriler, lokanta ve kafelerle dolu.Gördüğüm yerler içerisinde benzerini hatırlamadığım kadar güzel bir kumsalı var.

Kumsal, neredeyse denizin başladığı noktadan yüksek kayalarla ikiye bölünüyor ortasından. Her biri ada sayılabilecek bu koca kayalara dalgalar çarptıkça su metrelerce yükselen beyaz köpükler oluşturuyor. Dalgalarla şekillenen küçük kovuklar alıyor götürüyor sizi buranın hiç yazılmamış belki de hiç yaşanmamış geçmişine. Dakikalarca kıpırdamadan izletiyor kendini bu esrarengiz oluşum. Duygular had safhaya ulaşıyor. Bu kayalara çarpıp batan gemileri görüyorsunuz belli belirsiz, ümitsizce dalgalarla boğuşan gemicinin sesini duyuyorsunuz. Tam ona yardım etmek için elinizi uzattığınızda kendinize geliyorsunuz. Biraz utangaç, kimse gördü mü diye bakıyorsunuz etrafınızdakilere kaçamak kaçamak. Endişeye gerek yok, onların düşleri sizinkinden derin; kurtarmışlar gemiciyi, başından geçenleri dinliyorlar.

İklim ılıman. Genellikle esintiden hallice bir rüzgarı var. Küçük motelleri ve tadımlık bölümü de olan bir peynir fabrikası var.  Şehrin biraz kuzeyinde ise bugün hala gemicilere yol gösteren eski Coquille Nehri Feneri. 

Serdar Ölez
1-4 Temmuz 2005 Pasifik Kıyıları Gezi Parkuru (~1150 mil) sırasında kaleme alınmıştır.

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.