DDbtn
PicPath


 

Alki Point Feneri / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Alki Point Feneri / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

 Alki Point Feneri

Yapımı: 1913, Seattle, Washington, ABD;
Koordinatlar: 47.5762N-122.4206W;
Görünür Mesafe: 15 Deniz mili;
Karakteristik: 5s de 1 beyaz çakar (24saat);

Seattle, Washington, ABD
Alki Chinhook Kızılderililerinin kullandığı lisanda yanyana anlamına gelir. Alki Point Feneri, Seattle Eliot limanının güney girişinde aynı isimle anılan bölgede kuruludur.

Bu bölgenin tamamı, yaklaşık 1300 dönüm, 1868de Hans Martin Hanson ve kayınbiraderi Knud Olson`a $450 karşılığı satılmıştır. Rivayet olunduğuna göre deniz kazalarını önlemek ve denizcilere hizmet sağlamak için onlar bu burunda ışık yakarlarmış. Ancak 1887 yılında Amerika Birleşik Devletleri Denizfenerleri Kurulu burada bir denizfeneri ihtiyacına karar vermiş ve ahşap kaidede bir lantern mercek sitemi kurmuştur. Hanson ise Denizfeneri Servisi tarafından aylık $15a bu fenerin işletmesi ile görevlendirilmiştir. Fenere kaynak olan ışık ise Hanson`un varillerce yağı yakması ile elde edilmiştir.

Yıllar sonra Denizfeneri Servisi sesli sis sinyali kurulmasına karar vermiştir. Bu kararla hükümet, pasta dilimi şeklindeki 6 dönümlük araziyi Hanson ailesine $9,000 ödeyerek geri almıştır.

Bugünkü beton denizfeneri ise sekizgen kulesi üzerine deniz seviyesinden 13 metre yükseklikteki ışığı ile 1913 te kurulmuştur. 1960 ta ise 4.nesil Fresnel mercek modern bir sistemle değiştirilmiştir. Alki Point Denizfeneri bugün hala hizmet vermektedir.

Serdar Ölez
©2005


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.