DDbtn
PicPath


 

Cape Arago Feneri / Charleston, Oregon [Serdar Ölez]

Cape Arago Feneri / Charleston, Oregon [Serdar Ölez]

 Cape Arago Feneri

Yapımı: 1 Kasım 1866
Konumu: Gregory Burnu, Coos Liman Girişi
Koordinatlar: 43.3415N - 124.3754W
Görünür Mesafe: 16 Deniz mili;
Karakteristik: 20s de 3 beyaz çakar (24saat);

Charleston, Oregon, ABD
Cape Arago`nun kulesi 15 metre yüksekliğindedir ve bugünkü şekli ile 1934`te yanmaya başlamıştır. Fakat bundan önce Arago burnunda aynı yerde iki fener daha yanmıştır. İlki 1866 yılında Oregon`un ikinci feneri olarak yanmıştır. Bu 8 metre yüksekliğinde, sekiz köşeli ve demir ayaklar üzerinde oturmaktaydı. Daha sonra, 1Temmuz 1909`da ikinci fener yapıldı. Bu da 8 metre yüksekliğindeydi, ancak bu kez fener ahşaptan yapılmış ve gemicileri siste uyarmak için bir de siren eklenmişti. Bugünkü fener ise 1934 yılında beton kullanılarak 1934 yılında yapıldı. 

Fener Amerikan Sahil Güvenlik birimlerinin kontrolünde olduğu için ne yazık ki ziyarete açık değil. Fener meraklıları ve yöre halkı bu durumu değiştirmek için yoğun çaba içindeler. Bu feneri görmek için gelenlerin beraberlerinde mutlaka telezoom ve dürbünlerini getirmelerini tavsiye ederim, aksi takdirde kayalıklar üzerinde ancak belli belirsiz bir yapı göreceklerdir.


Serdar Ölez
1-4 Temmuz 2005 Pasifik Kıyıları Gezi Parkuru (~1150 mil) sırasında kaleme alınmıştır.
GezenAdam©2005

Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.