DDbtn
PicPath


 

Cape Blanco Feneri   / Port Orford, Oregon [Serdar Ölez]

 Cape Blanco Feneri

Yapımı: 20 Aralık 1870
Koordinatlar: 42.8373N - 124.5628W
Görünür Mesafe: 23 Deniz mili;
Karakteristik: 20s de 1 beyaz çakar (24saat);
Port Orford, Oregon, ABD
1603 yılında buraya gelen İspanyol kaşif, tebeşirimsi kayalardan oluşan 200 feetlik uçurumu görünce o zaman ağaçlarla kaplı bu tepeye Cape Blanco d’Aguilar, Aguilar’ın Beyaz Burnu demiş.  

1869 yılında fener yapımına karar verildiğinde tümü kesilmiş ağaçların, kereste olarak kullanılmış. Yapıda kullanılacak tuğlalar, taşıma maliyetlerinden kurtulmak için bölgede üretilmiş. Kalan malzemeler ise Mayıs 1870’te gemiyle getirilmiş. Daha ancak yarısı boşaltılmışken hiddetlenen deniz, gemiyle birlikte almış yükün kalanını kendine. Aynı yılın Aralık 20’sinde tamamlanmış fener ve karanlık gecelerde ışık olmuş, korumuş gemicileri kayalıklardan.

1910 yılında lambanın etrafına bir siper konularak dönen bir mekanizma ile fenerin ışığı yanar söner hale getirilmiş. 1936 yılında ise orijinal Fresnel lensi sekiz gözlü yenisiyle değiştirilmiş ve bir elektrik motoru ile döndürülmeye başlamıştır. Bugün bu lens ve motor hala hizmet vermektedir.


Serdar Ölez
1-4 Temmuz 2005 Pasifik Kıyıları Gezi Parkuru (~1150 mil) sırasında kaleme alınmıştır.
GezenAdam©2005


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.