DDbtn
PicPath


 

Cape Meares Feneri   / Tillamook, Oregon [Serdar Ölez]

 Cape Meares Feneri

Yapımı: 1 Ocak 1890
Konumu: Cape Meares, Tillamook Limanı güneyi.
Koordinatlar: 45.4864N-123.9781W
Tillamook, Oregon, ABD
Fenerin yapımı 1888 yılında başlamış. Kule 13 metre yüksekliğinde ve Oregon kıyılarında daha önce kullanılmamış bir yöntemle, sac kullanılarak yapılmış. İlk Fresnel mercekleri Fransa`dan ısmarlanmış. Yaklaşık 1 ton ağırlığındaki prizma merceklerinin, kıyıdan fenerin bulunduğu 70 metredeki kayalığa çıkartılabilmesi için bölgedeki ağaçlardan özel bir vinç yapılmış. Bölgeye 1934 yılında elektrik ulaşmış ve yağ odası kullanılmaz hale gelmiş.

1963 yılında ise Sahil Güvenlik kuleden bir kaç metre öteye bir otomatik ışıkçakar yerleştirerek bu eski kulenin ışığını söndürmüş. Yeni çakar denizde 25 milden görünür olmuş. Sahil Güvenlik fenerin yağ odasını sökmüş, kuleyi sökmeye hazırlanırken bölge halkı şiddetle karşı çıkmış. Verilen mücadele sonunda kaynak sağlanmış, kule paslarından arındırılmış, yağ odasının bir kopyası yapılmış ve 4 Temmuz 1980`de halkın ziyaretine açılmış.Serdar Ölez
1-4 Temmuz 2005 Pasifik Kıyıları Gezi Parkuru (~1150 mil) sırasında kaleme alınmıştır.
GezenAdam©2005


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.


El yapımı mücevherat